Jesteś tutaj:
Formularze ZUS
18.08.2009 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
Kliknij, aby ocenić:
 
5/5
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Abolicja składkowa

Od dnia 1 września 2009 roku będzie można składać wnioski o tzw. abolicję składkową. Abolicja składkowa polega na tym, że osoby, które w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym u swojego pracodawcy dodatkowo prowadziły pozarolniczą działalność lub przy niej współpracowały, mogą wnioskować o umorzenie składek, odsetek, opłaty prolongacyjnej oraz opłaty dodatkowej z art. 24 ustawy systemowej.
Ów umorzenie składek ma szczególny charakter w stosunku do ogólnych zasad wynikających z tej ustawy, ponieważ możliwe jest nie tylko umorzenie należności nieopłaconych, ale w niektórych sytuacjach także umorzenie i zwrot opłaconych składek. Chodzi bowiem o okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. Za dorabianie na urlopie macierzyńskim przysługiwać będzie umorzenie składek i odsetek niezależnie od tego, czy zostały one opłacone czy też nie. Za opłacone będzie się należał zwrot. Natomiast z urlopem wychowawczym będzie inaczej, mianowicie Zakład Ubezpieczeń Społecznych umorzy tylko nieopłacone składki i odsetki, tym zaś, którzy uregulowali należności, zwróci jedynie odsetki. Poza tym umorzenie nie będzie możliwe, jeśli dana osoba opłacała składki, ale z tego tytułu skorzystała ze świadczeń z ubezpieczenia - np. z zasiłku chorobowego lub renty.
Wnioski będzie można złożyć od 1 września 2009 r. do 1 września 2010 r. W celu dokonania umorzenia i ustalenia kwoty zwrotu Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie musiał mieć jednoznacznie ustaloną wysokość zobowiązań. Osoba zainteresowana musi załączyć do wniosku skorygowane dokumenty rozliczeniowe za okres prowadzenia działalności. Należy również skorygować zgłoszenie do ubezpieczeń.
W przypadku należności z okresu przebywania na zasiłku macierzyńskim, przedsiębiorcze matki dostaną pieniądze to w ciągu 30 dni od złożenia wniosku i wszystkich prawidłowych dokumentów ubezpieczeniowych za okres prowadzenia działalności i współpracy. W odmienny sposób wypłacane są należności z okresu przebywania na zasiłku wychowawczym – w tym przypadku obowiązuje szczególny termin. Wypłaty będą realizowane do 1 września 2014 roku.
Kobiety, które przebywają na urlopie macierzyńskim – w związku z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku o abolicję - będą mieć zewidencjonowane na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych składki z tytułu zasiłku macierzyńskiego. Z kolei te, którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych umorzy składki z działalności lub współpracy na urlopie wychowawczym, nie będą mieć zapisane na koncie za ten okres nic, zatem warto sprawę przemyśleć, czy nie lepiej opłacić składki za okres urlopu wychowawczego, a wystąpić tylko o umorzenie odsetek.
Autor/Źródło: Zespół Internetowej Kancelarii PrawnejWasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.