- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesbankoweOchrona kredytobiorców przed spreadem

    Ochrona kredytobiorców przed spreadem

    Zgodnie z art. 75 b, „w przypadku kredytu zabezpieczonego hipotecznie udzielonego w walucie obcej, denominowanego lub indeksowanego do waluty obcej, do przeliczenia spłaty rat kredytu, jego części lub całości, stosuje się średni kurs Narodowego Banku Polskiego z dnia poprzedzającego dzień spłaty. Do przeliczenia wypłaty transzy lub całości kredytu stosuje się kurs średni Narodowego Banku Polskiego z dnia poprzedzającego wypłatę”. Natomiast na mocy art. 75 c „spłata rat kredytu zabezpieczonego hipotecznie, udzielonego w walucie obcej, denominowanego lub indeksowanego do waluty obcej, jego części lub całości, może być dokonywana w tej walucie. W takim przypadku nie stosuje się art. 75 b.” Z kolei w przepisach przejściowych proponuje się dodanie zapisu, zgodnie z którym art. 75 b i 75 c mają zastosowanie również do umów zawartych, a nie wykonanych w dniu wejścia w życie niniejszej nowelizacji.

     

    Aktualnie kredytobiorcy ponoszą dodatkowe koszty przy spłacie rat kapitałowo-odsetkowych kredytów udzielonych w walutach obcych. Wysokość tych kosztów w postaci tzw. spreadu, czyli różnicy pomiędzy ceną zakupu i sprzedaży waluty, nie jest określona precyzyjnie w umowach i może być dowolnie kształtowana przez bank, który w ten sposób może arbitralnie kształtować warunki spłaty kredytu. Ministerstwo Gospodarki chce wprowadzić przejrzyste zasady spłaty rat kredytów walutowych. Zaproponowane zmiany przepisów mają ochronić kredytobiorców przed ponoszeniem nadmiernych kosztów wynikających z tzw. spreadów przy spłacie rat kapitałowo-odsetkowych kredytów denominowanych lub indeksowanych w walutach obcych. Nowe przepisy umożliwią także spłatę rat przy pomocy waluty pozyskanej przez kredytobiorcę z dowolnego źródła.

    Ograniczenie możliwości dowolnego kształtowania przez banki poziomu spreadu ma na celu zwiększenie przejrzystości zasad spłaty kredytu i ułatwienie porównywania kosztów kredytów hipotecznych denominowanych lub indeksowanych w walutach obcych. Propozycje Ministerstwa Gospodarki przyczynią się również do zwiększenia konkurencji w sektorze bankowym, ponieważ większa transparentność ofert poszczególnych banków ułatwi ich porównywanie przez klientów. Zwiększenie konkurencji w sektorze stanowić będzie dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnym wzrostem prowizji i marż bankowych od udzielanych kredytów.

    Według Ministerstwa Gospodarki zastosowanie średniego kursu NBP do przeliczania rat kredytu w umowach zawartych – w odniesieniu do ich niewykonanej części – nie spowoduje negatywnych konsekwencji dla sektora bankowego. Poziom rentowności poszczególnych produktów bankowych określają bowiem odsetki i prowizje, których projektowana regulacja nie dotyczy. Z szacunków MG – na podstawie danych GUS – wynika, że spready to ok. 0,5 proc. ich rocznych przychodów.

     

    www.SerwisPrawa.pl
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE