- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiOchrona roszczeń pracowniczych

    Ochrona roszczeń pracowniczych

    Przykładem ilustrującym sytuację opisaną w ustawie może być Spółka Hanpol Electronics sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, która została faktycznie porzucona przez wspólników i członków jej organów. Spółka zaprzestała faktycznie prowadzić działalność gospodarczą. Przedsiębiorstwo wcześniej zostało pozbawione bezprawnie najcenniejszych składników mienia. W związku z brakiem organów spółki obecnie nie ma podstaw prawnych do rozwiązania umów o pracę z dotychczasowymi pracownikami spółki, nie można było dokonać wypłaty należnych tym pracownikom świadczeń oraz wystawić im świadectw pracy, zaś postępowanie w sprawie ustanowienia kuratora spółki przeciąga się w czasie.
     
    W aktualnie obowiązującym stanie prawnym nie istnieją przepisy, które umożliwiałyby szybką wypłatę wynagrodzeń pracowników „opuszczonych” przez pracodawców, pomimo że art. 3-8 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121, z 2008 r. Nr 237, poz. 1654, z 2009 r. Nr 6, poz. 33) stosunkowo szeroko definiują niewypłacalność pracodawcy, z którym to stanem ustawa wiąże możliwość uruchomienia środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Konieczne jest zwykle złożenie przez wierzycieli wniosku o ogłoszenie upadłości, a w konsekwencji wydanie przez sąd upadłościowy rozstrzygnięcia w sprawie wniosku o ogłoszenie upadłości pracodawcy.
     
    Nowelizacja ustawy dodaje art. 8a zawierający nowy tytuł niewypłacalności pracodawcy w związku z niezaspokojeniem roszczeń pracowniczych z powodu braku środków finansowych w przypadku faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę oraz dodanie art. 12a, który wprowadza rozwiązania umożliwiające jak najwcześniej wypłatę zaliczek na poczet świadczeń pracownikom. W przypadku braku osób uprawnionych do reprezentacji pracodawcy niewypłacalnego, Kierownik Biura Terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych będzie wypłacał, na wniosek pracownika, zaliczkę na poczet niezaspokojonych przez pracodawcę świadczeń pracowniczych w kwocie niezaspokojonych świadczeń, o których mowa w art.12 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych (…), nie wyższej jednak niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Wniosek pracownika o wypłatę zaliczki składany do Kierownika Biura Terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy, powinien zawierać następujące dane:
    • uprawdopodobnienie faktu pozostawania w stosunku pracy z danym pracodawcą,
    • uprawdopodobnienie wystąpienia niewypłacalności pracodawcy,
    • dowody na fakt złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości,
    • oświadczenie w przedmiocie rodzaju niezaspokojonych roszczeń pracowniczych i ich wysokości, pod rygorem odpowiedzialności karnej z art. 233 Kodeksu karnego za fałszywe zeznania.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE