- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPozew zbiorowy przeciwko ZUS-owi

    Pozew zbiorowy przeciwko ZUS-owi

    W wywiadzie dla Polskiego Radia Bartosz Groble z Instytutu Allerhanda z Krakowa powiedział, że Skarb Państwa powinien ponosić odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez funkcjonariusza państwowego przy wykonywaniu powierzonej czynności. Przedsiębiorcy ufali bowiem urzędnikom. Niektórzy przedsiębiorcy pojedynczo odwołali się do sądu od niekorzystnej dla nich decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o spłacie składek. Niestety procesy te zakończyły się dla nich niepomyślnie. Jednak należy podkreślić, iż to, że kilka osób przegrało indywidualnie podobne sprawy, nie przesądza o tym, że razem też muszą przegrać. W opisanej sprawie przedsiębiorcy będą musieli udowodnić zawinienie urzędników.
     
    Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych p.o. Rzecznika Prasowego ZUS Jacek Dziekan wyjaśnia, iż stanowisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym zawsze było jednolite i zgodne z przepisami prawa. Do dnia 20 września 2008 r. – czyli do momentu nowelizacji Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – w kontakcie z przedsiębiorcami, jak i we wszystkich działaniach informacyjnych Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawsze wskazywał na obowiązek odprowadzania składek od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności aż do jej zaprzestania. Do tego bowiem czasu w polskim prawodawstwie nie istniała instytucja zawieszania działalności gospodarczej.
     
    Należy przy tym pamiętać, iż pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udzielają Klientom odpowiedzi na bazie przedstawionego przez nich stanu faktycznego. Oznacza to, że jeśli przed dniem 20 września 2008 r. przedsiębiorca w rozmowie z pracownikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stwierdził, że zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, pracownik ZUS mógł udzielić wyjaśnień jedynie o zasadach wyrejestrowania z ubezpieczeń społecznych. Zakład miał przy tym prawo zweryfikować, czy po wyrejestrowaniu z ubezpieczeń działalność gospodarcza faktycznie nie jest nadal prowadzona.
     
    W sytuacji, gdy po wyrejestrowaniu osoba nadal prowadzi działalność gospodarczą, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest ustalić prawidłowe okresy podlegania ubezpieczeniu. W związku z tym mogą wystąpić sytuacje, w których Zakład wdraża postępowanie egzekucyjne za kilka lat wstecz.
     
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE