- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKomornik będzie mógł odmówić wszczęcia egzekucji

    Komornik będzie mógł odmówić wszczęcia egzekucji

    Nowe przepisy – zmierzając do wyważenia interesów komornika i wierzyciela, z jednej strony nadal gwarantują możliwość swobodnego wyboru komornika przez wierzyciela na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Równocześnie jednak nie pozbawiają komornika możliwości sprzeciwu wobec wyboru wierzyciela, co miało miejsce w regulacji uznanej za niekonstytucyjną, nadając związaniu komornika wyborem dokonanym przez wierzyciela ograniczony charakter. Ze względu na wprowadzaną zasadę związania komornika wyborem wierzyciela tylko w obszarze właściwości sądu apelacyjnego, nowelizacja zmienia ust. 9 w art. 8 ustawy. W przepisie tym wskazano, że odmowa wszczęcia egzekucji, wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia lub podjęcia innych czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komornika następuje w formie postanowienia, zarówno w przypadku odmowy obligatoryjnej, jak i fakultatywnej.
     
    Pozostawiono uprawnienie rady właściwej izby komorniczej do zobowiązania komornika do zatrudnienia wskazanego asesora komorniczego, natomiast w dodawanym ust. 7a przyznaje się powyższe uprawnienie prezesowi właściwego sądu apelacyjnego, ale w ściśle określonych przypadkach i po zasięgnięciu opinii rady właściwej izby komorniczej. Przewidziano także możliwość zobowiązania komornika do zatrudnienia wskazanego asesora komorniczego, stanowiąc dopełnienie mechanizmu wpływania powyższych podmiotów na poprawę działalności komornika pod względem szybkości, sprawności i rzetelności postępowania oraz egzekwowania obowiązku zatrudnienia przez komornika co najmniej jednego asesora w okresie dwóch lat.
     
    Celem nowelizacji jest przyznanie zastępcy komornika ustanowionemu w razie odwołania albo śmierci komornika (jego spadkobiercom) wypracowanych przez niego, prawomocnie ustalonych opłat egzekucyjnych, lecz niepobranych i ściągniętych przed jego odwołaniem albo śmiercią.     Przyznane w nowelizacji uprawnienie ma analogiczny charakter do uprawnienia komornika zastępowanego w związku z odwołaniem albo śmiercią, wynikającego z art. 63 ust. 5 ustawy. W przypadku odwołanego komornika albo spadkobierców zmarłego komornika, art. 63 ust. 5 ustawy stanowi gwarancję, że opłaty egzekucyjne przypadną temu komornikowi (jego spadkobiercom), który prowadził postępowanie egzekucyjne. Jest to, jak podkreślił Trybunał w uzasadnieniu do ww. wyroku, ogólna zasada wynagradzania za wykonaną pracę. Dlatego też zasada ta powinna mieć również zastosowanie do zastępcy komornika ustanowionego w razie odwołania albo śmierci komornika.
     
    Przepisy nowelizujące przyznają zastępcy komornika ustanowionemu w razie odwołania albo śmierci komornika analogiczne uprawnienie do tego przyznanego w art. 63 ust. 5 ustawy komornikowi odwołanemu albo spadkobiercom zmarłego komornika. Tym samym również zastępca komornika, który prowadził postępowanie egzekucyjne i prawomocnie ustalił opłaty za czynności przez siebie podjęte, będzie miał prawo do tych opłat (albo jego spadkobiercy), mimo że nie wpłynęły one na konto kancelarii przed jego odwołaniem albo śmiercią.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE