- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiInżynier budownictwa uprawniony do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej

    Inżynier budownictwa uprawniony do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej

    Projekt nowelizacji dostosowuje polskie przepisy do prawa unijnego. Ma on na celu m.in. określenie sytuacji, w których powstaje obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu mieszkalnego i poszerza katalog osób, które będą mogły wystawiać taki dokument. Nowe regulacje będą miały pozytywny wpływ na rozwój budownictwa energooszczędnego i zwiększenie efektywności energetycznej budynków.
     
    Znowelizowana ustawa Prawo budowlane zakłada, że świadectwa energetyczne budynków i lokali będą mogły wystawiać osoby, które ukończyły studia magisterskie lub inżynierskie na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewnych. Dla budynku oddawanego do użytkowania oraz dla budynku, lokalu mieszkalnego, a także części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową, dokonuje się oceny charakterystyki energetycznej w formie świadectwa charakterystyki energetycznej zawierającego określenie wielkości energii w kWh/m2/rok niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku, a także wskazanie możliwych do realizacji robót budowlanych, mogących poprawić pod względem opłacalności ich charakterystykę energetyczną. Ocena charakterystyki energetycznej jest konieczna m.in. w przypadku umów, na podstawie których następuje przeniesienie własności: budynku, lokalu mieszkalnego – z wyjątkiem przeniesienia własności lokalu na podstawie umowy zawartej między osobą, której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu, a spółdzielnią mieszkaniową lub będącej nieruchomością części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową.
     
    Od 1 stycznia 2009 roku budynki oddawane do użytku muszą mieć świadectwa energetyczne. W przypadku ich braku, nieruchomości nie będą mogły uzyskać pozwolenia na użytkowanie. Wymóg posiadania świadectwa jest konsekwencją Prawa budowlanego, które weszło w życie od początku tego roku. Z informacji zawartych w świadectwach wynikać ma m.in., ile energii elektrycznej zużyje potencjalnie budynek lub lokal. Świadectwo charakterystyki energetycznej ważne jest przez 10 lat.
     
    Natomiast, jeśli chodzi o przepisy nowelizujące ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, to zaproponowano przepis przejściowy w myśl, którego w przypadku załączenia świadectwa charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie wniesionego do właściwego organu przed dniem wejścia w życie ustawy, nie stosuje się wprowadzanego art. 52ust. 3 ustawy eliminującego możliwość „bycia sędzia we własnej sprawie”. W art. 4 projektu ustawy proponuje się wejście w życie projektu ustawy 14 dni od dnia ogłoszenia, zapewniając tym samym zgodność regulacji na poziomie ustawowym z ustaleniami dyrektywy 2002/91/WE, z wyjątkiem przepisu dotyczącego obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC, który wchodzi w życie w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy.
    Celem przepisu jest przyznanie osobom uprawnionym czasu do wypełnienia tego obowiązku. Czas ten będzie niezbędny ze względu na konieczność przygotowania przez zakłady i towarzystwa ubezpieczeń ofert nowego produktu ubezpieczeniowego, jakim będzie ubezpieczenie OC osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Założono, że okres 3 miesięcy będzie wystarczający do wypełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia oc.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE