- Reklama -
piątek, 26 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPaństwowe Ratownictwo Medyczne

    Państwowe Ratownictwo Medyczne

    W Polsce mają powstać centra urazowe współpracujące z systemem państwowego ratownictwa medycznego. Centra będą zabezpieczać szybką diagnostykę oraz kompleksowe leczenie w jednym wysokospecjalistycznym szpitalu osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, spowodowanego działaniem czynnika zewnętrznego, którego następstwem są ciężkie wielonarządowe obrażenia ciała. Ich utworzenie przyczyni się do zmniejszenia powikłań, obniżenia wysokiej śmiertelności i kalectwa pourazowego. Taka organizacja udzielenia świadczeń zmniejszy koszty leczenia i rehabilitacji pacjenta urazowego. Świadczenia zdrowotne będą bowiem udzielane na podstawie interdyscyplinarnych działań realizowanych i konsultowanych w jednym szpitalu przez zespół lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycyny, zwany „zespołem urazowym” (TRAUMA TEAM). Zespół urazowy będzie udzielał pomocy pacjentowi urazowemu już na szpitalnym oddziale ratunkowym. Centra urazowe będą umieszczane przez wojewodę w wojewódzkim planie działania systemu państwowego ratownictwa medycznego, który jest uzgadniany i zatwierdzany zgodnie z procedurą określoną w ustawie z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Sposób wyłaniania szpitali, które będą bazą dla funkcjonowania centrów urazowych, będzie analogiczny jak do określenia liczby i rozmieszczenia szpitalnych oddziałów ratunkowych i zespołów ratownictwa medycznego. Wyłonienie optymalnych lokalizacji centrów umożliwi procedura uzgadniania planu z właściwymi podmiotami oraz jego zatwierdzenie przez ministra zdrowia, który dokona analizy planu z uwzględnieniem potrzeb całego kraju. Przewiduje się utworzenie 10–12 centrów urazowych w już działających szpitalach. Chodzi o przedsięwzięcie logistyczno – zadaniowe, a nie propozycję tworzenia nowych zakładów opieki zdrowotnej.
    W nowelizacji zaproponowano, aby nowe prawo weszło w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia. Do 31 grudnia 2013 r. ustawa przewiduje okres przejściowy, który umożliwi szpitalom dostosowanie się do wymogów organizacyjnych niezbędnych dla centrów urazowych. W priorytecie XII Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przewidziano 34,8 mln euro na dofinansowanie rozbudowy, remonty i wyposażenie centrów urazowych, a także 104,1 mln euro na przebudowę, rozbudowę i remont szpitalnych oddziałów ratunkowych, a także budowę i remont lądowisk dla helikopterów służących dostępności do nich. Ponadto w priorytecie XII występuje alokacja 176,5 mln euro na inwestycje związane z infrastrukturą ochrony zdrowia o znaczeniu ponadregionalnym.
    Projekt zawiera jednolite założenia dotyczące wymagań organizacyjnych, jakie powinny spełniać centra urazowe. Szczegółowe kwestie zostaną określone w rozporządzeniu ministra zdrowia.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE