- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPoręczenia spłaty kredytów studenckich

    Poręczenia spłaty kredytów studenckich

    Kredyty studenckie udzielane są w oparciu o wyżej wymienioną ustawę oraz wynikające z ustawy przepisy wykonawcze wydawane przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego. O kredyt mogą ubiegać się wszyscy studenci uczelni publicznych, bądź niepublicznych, bez względu na system studiów, którzy rozpoczęli studia przed ukończeniem 25 roku życia, jak również uczestnicy studiów doktoranckich. Ubiegający się o przyznanie kredytu studenckiego zobowiązani są przedstawić w banku  w szczególności:
    – wniosek o udzieleniu kredytu zgodny z wzorem określonym przez bank,
    – zaświadczenie szkoły wyższej, że składający wniosek jest studentem i uzyskał wpis na kolejny semestr,
    – oświadczenie studenta o liczbie osób we wspólnym gospodarstwie domowym oraz dokumenty o dochodzie studenta i jego rodziny,
    – dokumenty wymagane przez bank dla oceny zabezpieczenia spłaty kredytu.
     
    Termin składania wniosków kredytowych upływa z dniem 15 listopada, z kolei termin zawierania umów kredytowych upływa z dniem 31 marca każdego roku. Studenci, którym bank odmówił udzielenia kredytu z powodu niewystarczających w ocenie banku zabezpieczeń spłaty, mogą w terminie do 28 lutego złożyć wniosek w innym banku. Pierwszeństwo w uzyskaniu kredytu studenckiego mają osoby o niskich dochodach w rodzinie. Wysokość dochodu na osobę w rodzinie, która daje pierwszeństwo w ubieganiu się o kredyt studencki jest corocznie ustalana przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego. Wysokość miesięcznej raty kredytu studenckiego wynosi 600 zł.
     
    Pomoc Agencji w zakresie poręczania spłaty kredytów studenckich może być udzielana studentom i doktorantom zamieszkałym na obszarze wsi, którzy nie mogą przedstawić bankom kredytującym wystarczających prawnych zabezpieczeń kredytowych. Agencja może poręczać do 80% lub do 100% wykorzystanej kwoty kredytu w zależności od wysokości dochodu na osobę w rodzinie Wnioskodawcy. Należy podkreślić, iż poręczenie Agencji w wysokości 100% mogą uzyskać tylko Wnioskodawcy, których dochód na osobę w rodzinie uprawnia do korzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Poręczenia udzielane są na okres zgodny z okresem kredytowania wydłużonym o 1 miesiąc. Przy udzielaniu poręczeń kredytów studenckich nie jest pobierana prowizja.
     
    Poręczenia ARiMR udzielane są tylko i wyłącznie na rzecz tych banków kredytujących, które zawarły z Agencją umowy współpracy, których przedmiotem jest tryb i warunki udzielania poręczeń spłaty kredytów studenckich. Przy ubieganiu się o uzyskanie poręczenia Agencji wymagane jest złożenie w oddziale banku współpracującego z Agencją następujących dokumentów:
    – wniosku o udzielenie poręczenia na wzorze określonym przez ARiMR,
    – dokumentów świadczących o dochodach w rodzinie,
    – zaświadczenia z urzędu gminy o zamieszkaniu na obszarze wsi,
    – zaświadczenia z gminnego ośrodka pomocy społecznej, z którego wynika, że dochody na osobę w rodzinie studenta, uprawniają do korzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej (dla Wnioskodawców ubiegających się o poręczenie Agencji w wysokości 100%).
    Ponadto należ dołączyć ustanowienie prawnego zabezpieczenia poręczenia ARiMR w formie weksla in blanco.
     
    Poręczenia ARiMR spłaty kredytów studenckich udzielane są w trybie uproszczonym polegającym na załatwianiu wszelkich formalności związanych z poręczeniem w banku kredytującym działającym w imieniu Agencji, który na podstawie zawartej z Agencją umowy o współpracy upoważniony jest do przyjmowania i rozpatrywania wniosków o poręczenie Agencji wraz z wymaganą dokumentacją,  zawierania z Wnioskodawcami umów o udzielenie poręczenia spłaty kredytu studenckiego oraz przyjmowania weksli własnych in blanco wystawionych przez studentów z tytułu zabezpieczenia poręczenia udzielonego przez Agencję.
     
    Agencja współpracuje w zakresie udzielania nowych poręczeń kredytów studenckich z:
    Bankiem Polskiej Spółdzielczości S.A. wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi,
    Gospodarczym Bankiem Wielkopolski S.A. wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi
    Mazowieckim Bankiem Regionalnym S.A. wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi.
     
     
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE