- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoŚwiadczenia pielęgnacyjne w ramach opieki długoterminowej

    Świadczenia pielęgnacyjne w ramach opieki długoterminowej

    Wprowadzono zmianę dotyczącą podpisywania karty oceny świadczeniobiorcy kierowanego do zakładu opiekuńczego i do objęcia pielęgniarską opieką długoterminową domową. Zmiana polega na tym, że oceny dokonuje zarówno lekarz jak i pielęgniarka, przy czym wynik dokonanej oceny podpisuje pielęgniarka ubezpieczenia zdrowotnego albo pielęgniarka zakładu opiekuńczego albo pielęgniarka opieki długoterminowej a wynik kwalifikacji do objęcia opieką podpisuje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego albo lekarz zakładu opiekuńczego. Uszczegółowiono przepis § 5 ust. 1 stanowiąc, iż świadczenia gwarantowane w warunkach stacjonarnych są udzielane świadczeniobiorcy wymagającemu ze względu na stan zdrowia całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, a nie wymagającemu już dalszej hospitalizacji w oddziale szpitalnym.
     
    Wsparciem dla zakładów opiekuńczych realizujących opiekę nad świadczeniobiorcami będzie nowy zawód – opiekun medyczny, uprawniony do wykonywania czynności z zakresu podstawowej pielęgnacji chorych i osób niesamodzielnych, na zlecenie pielęgniarki. Zawód opiekuna medycznego został wpisany do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2007 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. Nr 124, poz. 860 z późn. zm.). We wrześniu 2007 r. rozpoczęto na terenie kraju edukację w tym zawodzie. Na koniec 2008 r. kwalifikacje zawodowe opiekuna medycznego uzyskało 130 osób. W 2009 r. liczba osób legitymujących się tytułem opiekuna medycznego wzrosła do 1600 osób.
    Uzasadnieniem dla projektowanej zmiany jest zgłaszany przez podmioty udzielające świadczeń w ramach opieki długoterminowej niedobór pielęgniarek w systemie ochrony zdrowia. Wprowadzenie opiekuna medycznego pozwoli na zwiększenie efektywności i jakości usług adresowanych do osób niesamodzielnych. Usunięty został ponadto zapis dotyczący wymogu zatrudnienia lekarza anestezjologa w odniesieniu do pacjentów ze skalą Barthel „0”. Nie obniży to jakości wykonywania świadczeń chociażby z tego względu, że lekarz zatrudniony jest na całym etacie, a ponadto zakład zapewnia również porady lekarza na wezwanie w razie potrzeby.

    W zakresie kwalifikacji pielęgniarskich obowiązujących w aktualnym rozporządzeniu, w projekcie rozporządzenia dodano inne specjalności, mające zastosowanie przy udzielaniu świadczeń w zakresie opieki długoterminowej, m.in. z zakresu opieki paliatywnej i pielęgnowania pacjenta dorosłego wentylowanego mechanicznie lub dziecka wentylowanego mechanicznie. W odniesieniu do pielęgniarek udzielających świadczeń w zakresie pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej oraz świadczeń gwarantowanych udzielanych przez zespół długoterminowej opieki domowej dla dorosłych, dzieci i młodzieży wentylowanych mechanicznie, wymóg legitymowania się rocznym stażem w lecznictwie stacjonarnym zastąpiono wymogiem posiadania rocznego doświadczenia zawodowego.

    Rozporządzenie znosi obowiązek zatrudnienia terapeuty zajęciowego w zakładach opiekuńczych dla pacjentów chorych na AIDS lub zarażonych HIV wprowadzając jednocześnie w to miejsce wymóg zatrudnienia specjalisty terapii uzależnień na cały etat dla 35 pacjentów uczestniczących w terapii w ciągu tygodnia. W załączniku nr 4 w części I „Świadczenia gwarantowane udzielane w warunkach stacjonarnych w zakładzie opiekuńczo – leczniczym dla osób dorosłych lub dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia” – w pkt 1 „Wymagania wobec personelu” doprecyzowano część dotyczącą kwalifikacji lekarzy oraz pielęgniarek oraz zmniejszono wymaganą częstotliwość badania pacjentów chorych na AIDS lub zarażonych HIV z „nie mniej niż 2 razy w tygodniu” do „nie mniej niż 1 raz w tygodniu”.

    Rozporządzenie uzupełniono również poprzez określenie warunków lokalowych w odniesieniu do zakładów opiekuńczo – leczniczych, zakładów pielęgnacyjno – opiekuńczych oraz zakładów opiekuńczo – leczniczych dla pacjentów wentylowanych mechanicznie, zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży, gdyż warunki te stanowią nieodłączny element zapewnienia właściwej jakości udzielanych świadczeń.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE