- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPomoc finansowa na odbudowę zniszczonych przez powódź budynków

    Pomoc finansowa na odbudowę zniszczonych przez powódź budynków

    Z pieniędzy pochodzących z Funduszu Spójności Unii Europejskiej będzie można pokryć część wydatków publicznych, związanych z usuwaniem skutków powodzi w obiektach użyteczności publicznej. Wsparcie z środków unijnych pozwoli na: pokrycie kosztów niezbędnych napraw w infrastrukturze energetycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej, a także w telekomunikacji, transporcie drogowym, w służbie zdrowia i szkolnictwie oraz pokrycie kosztów czasowego zakwaterowania i finansowania służb ratowniczych pracujących na terenach powodziowych. Ponadto wsparcie z środków unijnych pozwoli na pokrycie kosztów związanych z ochroną obiektów wchodzących w skład dziedzictwa kulturowego oraz pokrycie kosztów oczyszczenia obszarów dotkniętych powodzią. Należy jednak zaznaczyć, iż ze środków Funduszu Solidarności nie będą finansowane szkody, które podlegają ubezpieczeniu. Z pieniędzy tych nie są również pokrywane straty osób indywidualnych, ani straty poniesione w rolnictwie.
     
    Kraje, które ubiegają się o unijną pomoc ze środków Funduszu Solidarności Unii Europejskiej powinny, zgodnie z procedurą, złożyć wnioski w terminie nie później niż 10 tygodni po wystąpieniu pierwszych szkód, spowodowanych przez klęskę żywiołową.
     
    Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał także wojewodom zasady dotyczące udzielania pomocy do 20 tys. złotych lub do 100 tys. złotych dla powodzian na remont lub odbudowę domów i mieszkań. Poszkodowane przez powódź osoby powinny zgłosić się do samorządu. Następnie gminy przekażą potrzeby do wojewodów, a ci z kolei prześlą informacje do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które przyzna środki na ten cel.
     
    Pomoc finansowa przysługuje właścicielom budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych, posiadaczom spółdzielczego własnościowego prawa do takich nieruchomości, posiadaczom spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokali mieszkalnych. Zasiłki mogą również otrzymać najemcy, jeśli uzyskają zgodę właściciela na prace remontowe. Powodzianie, którzy skorzystają z pomocy będą mieli obowiązek przedstawić faktury i rachunki na potwierdzenie wydatków związanych z remontem czy odbudową swoich domów lub mieszkań. W sytuacji, gdy osoba, która otrzymała zasiłek, nie przedstawi dokumentów księgowych albo przeznaczy pomoc na inny cel, będzie musiała ją zwrócić.
     
    Pomoc w wysokości do 20 tys. złotych będzie przyznana osobom, które nie przewidują większych kosztów i rezygnują z ich wyceny. Warunkiem otrzymania wyższego zasiłku – do 100 tys. złotych – jest wcześniejsze oszacowanie szkód przez rzeczoznawcę, czyli pracownika inspekcji architektoniczno-budowlanej lub inną osobę z uprawnieniami rzeczoznawcy majątkowego, którego zapewni wojewoda. W takiej sytuacji pomoc będzie wypłacana w ratach – pierwsza z nich wynosi 50% kosztów remontu lub odbudowy.
     
    Zasiłki wypłacać będą lokalne ośrodki pomocy społecznej. Aby wypłaty przebiegały sprawnie, na polecenie wójta lub starosty wsparcia służbom pomocy społecznej mogą udzielić inni pracownicy samorządowi. Gminy muszą przesłać wojewodom listę zniszczonych budynków mieszkalnych i kwotę zasiłków, przy czym wykaz z danej miejscowości ma być potwierdzony przez sołtysa. Zbiorcze informacje z województw będą przekazane do ministra spraw wewnętrznych i administracji, który potem zwróci się do ministra finansów o uruchomienie środków z rezerwy celowej budżetu państwa.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE