- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoBezpośrednia sprzedaż produktów pszczelich

    Bezpośrednia sprzedaż produktów pszczelich

    Zaprojektowane przepisy nowelizujące ustawę doprecyzowują warunki wywozu produktów pochodzenia zwierzęcego z Polski do państw trzecich. Chodzi głównie o zasady dotyczące wystawiania świadectw weterynaryjnych i nakładania plomb weterynaryjnych na środki transportu. Wprowadzona została możliwość wydawania przez urzędowych lekarzy weterynarii tzw. zbiorczych świadectw zdrowia dla produktów pochodzenia zwierzęcego eksportowanych z Polski do tych państw trzecich, które wprowadziły taki wymóg. Zgodnie aktualnie obowiązującym prawem każdy z produktów pochodzących z różnych zakładów produkcyjnych, zgromadzonych przed wysyłką w jednym zakładzie np. chłodni – jest zaopatrzony w świadectwo zdrowia. Wraz z wejściem w życie zaproponowanych przepisów produkty te zostaną potraktowane jak jedna przesyłka i będą miały jedno tzw. zbiorcze świadectwo zdrowia.

    Ponadto zaproponowano rozszerzenie możliwości nakładania tzw. plomb weterynaryjnych na kontenery lub pojemniki, którymi eksportowane są produkty pochodzenia zwierzęcego do państw trzecich. W świetle aktualnie obowiązujących przepisów istnieje obowiązek nakładania plomb na wszystkie rodzaje środków transportu, zaraz po załadunku towarów. Jednakże, w przypadku towarów przewożonych statkami lub samolotami nie zawsze jest to możliwe. Nałożenie plomby na ładownie statku lub samolotu, oznaczałoby zakaz wejścia do tych pomieszczeń przez obsługę, co byłoby sprzeczne z przepisami transportowymi. Projekt wprowadza również obowiązek ponownego plombowania środków transportu, gdy organ celny zerwie plombę wcześniej nałożoną przez organ Inspekcji Weterynaryjnej. To rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom państw trzecich, a w szczególności Rosji. Chodzi o to, że brak tzw. plomby weterynaryjnej, stwierdzony przez służby weterynaryjne państwa trzeciego, może spowodować wycofanie produktów z takiego kraju. I wtedy, zgodnie z przepisami o weterynaryjnej kontroli granicznej, takie produkty należy unieszkodliwić.

    Zaproponowano także zmiany, które umożliwią ubój zwierzęcia w gospodarstwie innym niż gospodarstwo jego pochodzenia, jeżeli mięso będzie przeznaczone na użytek własny. Działalność ta będzie rejestrowana przez powiatowego lekarza weterynarii, a warunki takiego uboju zostaną określone w rozporządzeniu ministra rolnictwa. Ułatwiona zostanie również rejestracja osób prowadzących bezpośrednią sprzedaż produktów pszczelich, które nie mają własnych gospodarstw rolnych i nie prowadzą działalności gospodarczej. Dotyczyć to będzie także rejestracji sprzedaży bezpośredniej tusz zwierząt łownych przez koła łowieckie będące dzierżawcami obwodów łowieckich, a także podmioty prowadzące ośrodki hodowli zwierzyny będące zarządcami obwodu łowieckiego na podstawie decyzji ministra środowiska.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE