- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUłatwienia dla wędkarzy

    Ułatwienia dla wędkarzy

    Zasadnicze zmiany w stosunku do obowiązującej ustawy dotyczą wprowadzenia przepisów odnoszących się do racjonalnego zarządzania zdolnością połowową polskiej floty rybackiej oraz dostosowania do przepisów unijnych, zwłaszcza tych, które odnoszą się do nadawania licencji połowowych. Łączna zdolność połowowa floty rybackiej państwa członkowskiego UE jest określona w rejestrze statków rybackich i przedstawiona w wydawanych licencjach połowowych.

    Nowe przepisy określają również sposób i warunki wykorzystania zdolności połowowej jednego statku, w przypadku trwałego zaprzestania połowów, na rzecz innego, który jest wpisany do rejestru statków rybackich. W celu zracjonalizowania połowów przewidziano możliwość przekazania i wymiany indywidualnych kwot połowowych. Ponadto określono tryb i warunki wpisywania statków do rejestru statków rybackich oraz wprowadzania w tym rejestrze zmian. Obok licencji połowowych projekt przewiduje też specjalne zezwolenia połowowe na polskich obszarach morskich uprawniające do połowów m.in. w celach: kształcenia, sportowo-rekreacyjnych i naukowo-badawczych. Zezwolenie będzie wymagane na prowadzenie skupu lub przetwórstwa organizmów morskich na statkach rybackich w polskich obszarach morskich oraz prowadzenie hodowli ryb albo zarybianie polskich obszarów morskich. Projekt ustawy umacnia także pozycję uznanych organizacji producentów, których zadaniem jest stabilizacja rynku rybnego.

    Nowością jest wprowadzenie w stosunku do osób fizycznych prowadzących połowy w celach sportowo-rekreacyjnych ułatwienia polegającego, na tym, że w miejsce wydawanych obecnie sportowych zezwoleń połowowych, wymagane będzie jedynie wniesienie opłaty w określonej wysokości. Równocześnie – w związku z uprawnieniami inspekcji rybackiej podległej Komisji Europejskiej – przepisy projektu ustawy regulują dotyczące przeprowadzania działań kontrolnych przez inspektorów Komisji Europejskiej i związane z tym obowiązki kapitanów statków rybackich, podmiotów zajmujących się przetwarzaniem, wprowadzaniem do obrotu, czy transportem produktów rybołówstwa. Rozszerzony został również katalog ewentualnych naruszeń przepisów zagrożonych karą pieniężną, jaka może być nałożona na jednostki rybackie.

    Ustawa zastąpi obowiązujące przepisy z 19 lutego 2004 r., które były dotychczas czterokrotnie nowelizowane. Wejście w życie ustawy umożliwi ministrowi rolnictwa racjonalne zarządzanie eksploatacją żywych zasobów morza.

     
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE