- Reklama -
środa, 1 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZabezpieczenie pokrycia kwot z długów celnych

    Zabezpieczenie pokrycia kwot z długów celnych

    Zważywszy na fakt, iż przeprowadzenie formalnej procedury wydania decyzji o wpisaniu danej osoby do wykazu gwarantów wymaga czasu, informujemy zainteresowanych o konieczności niezwłocznego złożenia stosownego wniosku do Ministra Finansów. Do wykazu wpisuje się osobę, która, ma siedzibę we Wspólnocie, prowadzi na terytorium kraju działalność: bankową albo ubezpieczeniową oraz posiada uprawnienie do udzielania gwarancji, a takaże daje rękojmię prawidłowego wywiązywania się z zobowiązań wobec organów celnych. Wykaz prowadzi oraz dokonuje w nim odpowiednich wpisów minister właściwy do spraw finansów publicznych. Wpis do wykazu gwarantów następuje na pisemny wniosek zainteresowanej osoby, złożony do ministra właściwego do spraw finansów publicznych, po uzyskaniu od Komisji Nadzoru Finansowego informacji zainteresowaną osobę ww. informacji oraz wymogów kapitałowych określonych odrębnymi przepisami prawa.  Wykaz składa się z dwóch części, w których wpisuje się: w części I – banki i instytucje kredytowe, natomiast w części II – zakłady ubezpieczeń. Wpis do wykazu zawiera nazwę osoby oraz adres jej siedziby.
     
    Minister właściwy do spraw finansów publicznych zobligowany jest do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów komunikat o dokonaniu wpisu do wykazu, a także o zmianie wpisu lub skreśleniu osoby z wykazu.  Z wykazu skreśla się osobę, jeżeli nie spełnia wymogów, potrzebnych, aby dana osoba mogła być wpisana na listę, nie wywiązuje się z zobowiązań wobec organów celnych, złożyła wniosek o skreślenie z wykazu, bądź uległa likwidacji.
     
    Zgodnie z  art. 6 ustawy z dnia 7 listopada 2008 roku o zmianie ustawy – Prawo celne oraz ustawy – Kodeks karny skarbowy – osoba ujęta w dotychczasowym wykazie gwarantów określonym na podstawie art. 52 ust 2, ustawy – Prawo celne, może być gwarantem, o którym mowa w art. 195 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, uprawnionym do udzielania gwarancji składanych jako zabezpieczenie pokrycia kwot wynikających z długów celnych, nie dłużej niż do końca 2009 roku. Niezłożenie przez gwarantów zainteresowanych dalszym działaniem w tym zakresie wniosku, w terminie pozwalającym na jego rozpatrzenie przed końcem 2009 roku, będzie oznaczać będzie, że gwarant nie będzie mógł już tych gwarancji wystawiać oraz, że dotychczas wystawione gwarancje z datą ważności wychodzącą poza 31 grudnia 2009r. skończą swoją ważność z tą datą, a przedsiębiorcy korzystający z tych gwarancji nie będą mogli dokonywać przed organami celnymi czynności objętych tymi gwarancjami.
     

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE