Zakupy przez Internet: czy mogę zwrócić otwarty produkt?
26.11.2014 - Edyta Zielińska
Coraz więcej osób robi zakupy w sklepach internetowych. Jest to zrozumiałe – szczególnie teraz, w okresie przedświątecznym, podczas którego w galeriach zbierają się tłumy ludzi poszukujących prezentów dla najbliższych. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy przesyłką dostarczony zostanie towar...
26.11.2014 - Edyta Zielińska
Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Znalazły się w nim między innymi...
26.11.2014 - Rafał Rodzeń
Andrzejki to czas wróżb i magicznych rytuałów. Część z nas korzysta wtedy z porad wróżek i...
26.11.2014 - Rafał Rodzeń
Każdy wie, że zaświadczenie o niekaralności jest wystawiane, jeśli nigdy nie popełniłeś...
Czy wywieszona w sklepie kartka 'płatność kartą od 10 złotych' jest zgodna z prawem?
Prawo
26.11.2014 - Radosław Terlecki
Czy zdarzyła Ci się, drogi Czytelniku, sytuacja, w której zostałeś pozbawiony możliwości zapłacenia za codzienne zakupy kartą płatniczą? Niejednokrotnie, przy sklepowej kasie, widnieje kategoryczna informacja o brzmieniu „płatność kartą od 10 złotych”. Czy zastanawiałeś się, skąd pochodzi niechęć sprzedawców do tego typu transakcji? Udzielenie odpowiedzi na tak postawione pytanie, jak również na pytanie odnośnie dopuszczalności tego rodzaju ograniczeń w obrocie jest możliwe, aczkolwiek – z pewnością – odpowiedź ta będzie miała zabarwienie subiektywne. Warto jednak podjąć próbę dyskursu w tej mierze.
Jak napisać umowę zlecenia?
Prawo
26.11.2014 - Edyta Zielińska
Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Umowę zlecenia – w przeciwieństwie do umowy o dzieło charakteryzuje staranne wykonywanie zleconego działa, a nie osiągnięcie określonego efektu. Za pomocą niniejszego poradnika bez problemu poprawnie skonstruujesz umowę zlecenia.
Zachowaj numer seryjny dla własnego bezpieczeństwa
Prawo
25.11.2014 - Daniel Reck
Zabezpiecza przed kupnem kradzionego towaru, dzięki niemu łatwiej odzyskać skradziony nam przedmiot, a dodatkowo zapewnia np. automatyczną aktualizację oprogramowania zakupionego sprzętu. Znajomość tzw. numeru seryjnego produktu może przynieść wiele korzyści, a jego sprawdzenie nie należy do szczególnie trudnych zadań. – Wystarczy kilkanaście sekund, żeby go znaleźć, spisać, zachować i znacząco ułatwić sobie życie – mówi Daniel Reck, partner z Kancelarii Duraj & Reck i Partnerzy.
Pieszy z pierwszeństwem na pasach
Prawo
25.11.2014 - Rafał Rodzeń
Pieszy w Polsce nie ma łatwo – jeśli chcesz przejść przez ulicę i dotrzeć szybko do celu musisz odstać swoje na pasach tak długo aż któryś kierowca zlituje się i zechce Cię przepuścić. Oczywiście możesz też skorzystać z sygnalizacji świetlnej, ale co gdy nie ma jej w pobliżu? Niedługo być może nie będziesz mieć problemu z kierowcami, bo posłowie chcą zmienić zasady pierwszeństwa, oczywiście na korzyść pieszych.
Czy mogę być winny grosika? Czyli czy sprzedawca może nie wydać całości reszty
Prawo
25.11.2014 - Natalia Szok
Pytanie „czy mogę być winny grosika” znamy doskonale. Niemal codziennie słyszymy je, robiąc zakupy w jakimkolwiek sklepie – zarówno w tzw. hipermarkecie, jak i w małym sklepie osiedlowym. Czy jednak sprzedawca faktycznie ma prawo nie wydać nam reszty, nawet jeśli wynosi ona jeden grosz?
Planujesz organizację imprezy andrzejkowej? Koniecznie przeczytaj!
Prawo
25.11.2014 - Rafał Rodzeń
Koniec listopada to czas imprez andrzejkowych. Wróżby, muzyka i dobre jedzenie to doskonały sposób na udaną zabawę. Pozostaje jednak kwestia przepisów – jak się bowiem okazuje zbyt głośne spotkanie może zakończyć się wysoką grzywną. Uważaj więc gdzie organizujesz andrzejki i czy aby przypadkiem sąsiedzi nie będą Ci mieli tego za złe.
Zapisz się na bezpłatny biuletyn!
Opinie ekspertów
Grzegorz Pogorzelski - Właściciel Biura RE/MAX Centrum
Odwrócona hipoteka - o czym warto wiedzieć?
„Odwrócona hipoteka” to potoczna nazwa Odwróconego Kredytu Hipotecznego. Produkt ten, to nowość na polskim... 
Bartosz Turek - analityk rynku nieruchomości
Październik miesiącem wyboru niższej stawki podatkowej
Otrzymując pierwszy w roku przychód z wynajmu mieszkania właściciel ma minimum 20 dni, aby wybrać w jaki sposób... 
Jarosław Olejarz - radca prawny
Czy Polska będzie drugim Bangladeszem?
Większość ludzi urodzonych w drugiej połowie XX wieku zapewne tego nie pamięta, ale w Polsce Ludowej obowiązywał 6... 
Anna Kasza - aplikant radcowski
Ewidencja czasu pracy
Prawo pracy nakłada na pracodawcę szereg obowiązków, a jednym z nich jest wymóg prowadzenia ewidencji czasu pracy, która... 
Hanna Liczner - Kierownik Biura Obsługi Klientów serwisu ifirma.pl.
Zaległy podatek - obliczanie odsetek
Podatek, który nie został opłacony terminowo tworzy zaległość podatkową. Terminem tym określa się również nieuregulowaną... 
Marek Wcisło - dyrektor zarządzający Kompass Poland Sp. z o. o.
Wykorzystujesz bazy danych osobowych? Sprawdź, o czym musisz pamiętać
Tylko w ubiegłym roku liczba zarejestrowanych w GIODO baz danych wyniosła 16 866*. To aż o 5 tysięcy więcej niż w roku...