Sprzedaż karpia - wigilijna tradycja czy znęcanie się nad zwierzętami?
19.12.2014 - Natalia Szok
Nieodłączna tradycją wigilijną, choć paradoksalnie niepraktykowaną przez wszystkich, jest sporządzanie potraw świątecznych z karpia. Ta słodkowodna ryba o delikatnym błotnym posmaku cieszy się niemałym powodzeniem w okresie przedświątecznym. To, co odróżnia ją od pozostałych ryb jest to, że...
19.12.2014 - Edyta Zielińska
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt założeń do zmian w ustawie o prawach pacjenta i...
19.12.2014 - Edyta Zielińska
Twoje dziecko zachorowało i kupiłeś Ibufen Forte? Uważaj! Z uwagi na nieprawidłowe oznaczenie na...
19.12.2014 - Rafał Rodzeń
Planujesz zakup nieruchomości lub budowę domu jednorodzinnego? Z pewnością potrzebny Ci będzie...
Jak podzielić spadek w sądzie?
Sprawy rodzinne
19.12.2014 - Rafał Rodzeń
Nabycie spadku po zmarłym to nie wszystko, szczególnie gdy spadkobierców jest dużo i nie pozostają oni ze sobą w zgodzie. Określony udział spadkowy nie oznacza, że masz prawo do wybranej przez siebie rzeczy po spadkodawcy. Póki nie nastąpi dział spadku, wszyscy spadkobiercy są współwłaścicielami całego majątku po zmarłym, oczywiście w odpowiednich dla nich częściach. Jeśli zależy Ci na określonej rzeczy po zmarłym, czym prędzej dokonaj działu spadku – dzięki niemu ustalony zostanie przydział konkretnych rzeczy i praw po spadkodawcy.
Zbieranie jemioły - kiedy będzie karalne?
Prawo
18.12.2014 - Natalia Szok
Jemioła jest rośliną niezwykle popularną w Polsce. Rośnie na wielu gatunkach polskich drzew, takich jak topola czy brzoza. Choć zaliczana jest do roślin pasożytniczych (pasożytuje na konarach drzew liściastych) to ma ona także wiele cennych właściwości, które wykorzystywane są powszechnie w medycynie naturalnej. Jemioła jest mocno zakorzeniona w polskiej kulturze. Nie tylko z uwagi na jej walory zdrowotne ale również i estetyczne, obecna jest wciąż tradycja wieszania jej pod sufitem w okresie bożonarodzeniowym. Stąd tak popularnym sposobem na „dorobienie” w okresie od listopada do kwietnia stało się zbieranie i sprzedawanie pęczków jemioły. O ile, co do zasady, nie ma zakazu jej zbierania i sprzedaży, o tyle sposób jej pozyskiwania może nas niekiedy narazić na odpowiedzialność z tytułu popełnionego wykroczenia.
Na czym tak naprawdę polega działalność TBS-ów?
Prawo
18.12.2014 - Daniel Reck
Przybywa w kraju mieszkań budowanych lub nabywanych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego (popularnie nazywane TBS-ami). Dlatego dziś stanowią jeden z głównych filarów polityki mieszkaniowej zarówno w całym kraju, jak i w gminach. Docelowo budowane i nabywane mieszkania przeznaczane są do wynajmowania m.in. dla mieszkańców danego regionu. Oznacza to, że mieszkanie w TBS-ie nie jest własnością lokatora, lecz towarzystwa.
 Co zrobić, gdy były partner nie płaci alimentów?
Sprawy rodzinne
18.12.2014 - Edyta Zielińska
Coraz więcej par decyduje się na życie w związku partnerskim, wychowując wspólne dzieci. Wszystko jest w porządku, dopóki ze sobą rozmawiają i dogadują się. Życie się komplikuje kiedy partner odchodzi, a kobieta zostaje z dzieckiem. Jak załatwić w takiej sytuacji formalności związane z alimentami?
Wyjazdy zagraniczne posłów. Do Madrytu już nie dojedziesz!
Prawo
18.12.2014 - Edyta Zielińska
Wyjazd do Madrytu Adama Hofmana, Mariusza Antoniego Kamińskiego i Adama Rogackiego zakończył się dla nich poważnymi konsekwencjami. Mowa oczywiście o tzw. aferze madryckiej. Posłowie pobrali zaliczkę z Kancelarii Sejmu na przejazd samochodem do Madrytu na posiedzenie Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, a w rzeczywistości skorzystali z tanich linii lotniczych… Na tym niestety nie koniec afery.
Co nie podlega egzekucji?
Majątek i pieniądze
18.12.2014 - Rafał Rodzeń
Wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez komornika nie oznacza, że ma on prawo do zajęcia każdej Twojej rzeczy. Przepisy zawierają bowiem dokładny katalog przedmiotów wyjętych spod egzekucji, niezależnie od tego jak wysoki będzie Twój dług. Jeśli więc nie wiesz co nie podlega egzekucji – przeczytaj ten artykuł.
Zapisz się na bezpłatny biuletyn!
Opinie ekspertów
Edyta Zielińska - Edyta Zielińska, aplikant radcowski
Zakupy przez Internet: czy mogę zwrócić otwarty produkt?
Coraz więcej osób robi zakupy w sklepach internetowych. Jest to zrozumiałe – szczególnie teraz, w okresie... 
Natalia Szok - Natalia Szok - aplikant radcowski
Drobna pożyczka 'na gębę' - czy to dobry pomysł? Jak zabezpieczyć się, jeżeli pożyczamy komuś nawet drobna sumę pieniędzy
Jak mawiali nasi dziadkowie i jak mawia się do dziś - dobry zwyczaj, nie pożyczaj. Trudno odmówić słuszności powyższemu... 
Bartosz Turek - analityk rynku nieruchomości
Październik miesiącem wyboru niższej stawki podatkowej
Otrzymując pierwszy w roku przychód z wynajmu mieszkania właściciel ma minimum 20 dni, aby wybrać w jaki sposób... 
Daniel Reck - Partner w Kancelarii Duraj Reck i Partnerzy
Reklamacja nie tylko z paragonem
Kupujesz obuwie, sprzęt RTV, czy upragnioną sofę. Dostajesz paragon. Od tej chwili dmuchasz i chuchasz i na to co... 
Natalia Szok - aplikant radcowski
Sprawdź, w jaki sposób możesz dokonać zbycia przyjętego spadku
W wyniku śmierci osoby fizycznej, jej prawa i obowiązki majątkowe przechodzą na jedną lub kilka osób, zgodnie z... 
Agata Pawlak - Jaszczak - Radca prawny. Kancelaria Prawna Piszcz, Norek i Wspólnicy Sp. k.
Wycinka drzew bez zezwolenia
Nie tak dawno (1 lipca 2014 r.) Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął sprawę toczącą się na wniosek grupy obywateli...