Jesteś tutaj:

Młody Prawnik

Kurator spadkowy
26.08.2014 - Rafał Rodzeń
Sprawy spadkowe załatwiane są zazwyczaj wyłącznie w kręgu rodzinnym. Wyjątkiem jest sytuacja, w której do spadku powołana zostaje osoba spoza takiego grona – np. na mocy testamentu. Jak się okazuje nie jest to jedyny przypadek, w którym kwestie dziedziczenia rozpatrywane są przez inne osoby. Tak...
19.08.2014 - Rafał Rodzeń
Jeśli zapytamy jakie są uprawnienia polskich sędziów, większość z nas nie będzie miała problemu z...
06.05.2014 - Rafał Rodzeń
W zasadzie nie tylko adwokat, bo także i radca prawny. Z reguły kojarzymy te zawody ze świadczeniem...
23.11.2012 - Rafał Rodzeń
Egzaminy korporacyjne cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem. Kandydatów na przyszłych...
Kurator spadkowy
Młody Prawnik
26.08.2014 - Rafał Rodzeń
Sprawy spadkowe załatwiane są zazwyczaj wyłącznie w kręgu rodzinnym. Wyjątkiem jest sytuacja, w której do spadku powołana zostaje osoba spoza takiego grona – np. na mocy testamentu. Jak się okazuje nie jest to jedyny przypadek, w którym kwestie dziedziczenia rozpatrywane są przez inne osoby. Tak będzie, gdy pojawi się konieczność ustanowienia kuratora spadkowego. Do czego jest on potrzebny i kto go powołuje – o tym w poniższym artykule.
Kompetencje referendarza
Młody Prawnik
19.08.2014 - Rafał Rodzeń
Jeśli zapytamy jakie są uprawnienia polskich sędziów, większość z nas nie będzie miała problemu z odpowiedzią. Dużo gorzej jest, gdy pytanie to dotyczy referendarzy sądowych. Nie każdy wie jakie są kompetencje tej grupy zawodowej, w związku z tym powstał nasz artykuł. Jeśli jesteś ciekawy co wolno a czego nie wolno referendarzowi, koniecznie go przeczytaj.
Szykują się zmiany przywracające instytucję asesora sądowego
Młody Prawnik
30.05.2014 - Andżelika Banowicz
Przed pierwszym czytaniem w Sejmie jest prezydencki projekt nowelizacji ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt przywraca w nowym kształcie instytucję asesora sądowego, zniesioną w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 października 2007r. Zmiany mają na celu lepszą realizację prawa każdego do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. Nowa regulacja ma również za zadanie wprowadzenie nowej drogi do objęcia urzędu sędziego, zapewniającej lepsze przygotowanie kandydata do pełnienia tego urzędu i sprawdzenie potencjalnego kandydata pod kątem predyspozycji intelektualnych, osobowościowych oraz moralnych oraz spowodowanie szybszego obsadzania wolnych stanowisk sędziowskich.
Postępowanie w sytuacji gdy złe działanie adwokata czy radcy doprowadzi nas do szkody
Młody Prawnik
06.05.2014 - Rafał Rodzeń
W zasadzie nie tylko adwokat, bo także i radca prawny. Z reguły kojarzymy te zawody ze świadczeniem pomocy prawnej i nie ma w tym nic dziwnego, bo dzięki takim prawnikom możemy łatwiej przejść przez wszystkie procedury, z postępowaniem sądowym na czele. Niestety pomoc profesjonalisty nie zawsze okazuje się skuteczna, problem pojawi się jednak wtedy gdy złe działanie adwokata czy radcy doprowadzi nas do szkody.
Prawnicy na bezrobociu
Młody Prawnik
04.04.2014 - Rafał Rodzeń
Poziom bezrobocia na polskim rynku pracy utrzymuje się od kilku lat niezmiennie na bardzo wysokim poziomie. Zatrważające jest jednak to, że dużą liczbę pozostających bez pracy stanowią młodzi Polacy, zwłaszcza absolwenci uczelni wyższych. Jak pokazują statystki ukończenie, czołowych wydawałoby się kierunków, nie gwarantuje dziś zatrudnienia, lecz miejsce na liście bezrobotnych.
Czynności procesowe zawodowego pełnomocnika w sprawach cywilnych - recenzja książki
Młody Prawnik
06.03.2014 - Jarosław Olejarz
Recenzja książki p.t.: "Czynności procesowe zawodowego pełnomocnika w sprawach cywilnych." autorstwa Henryka Pietrzkowskiego z serii wydawniczej: Metodyki wydawnictwa LexisNexis Polska Spółka z o.o. Warszawa, wydanie trzecie; 2013r.
Radca prawny nie może udzielać aplikantom substytucji
Młody Prawnik
21.02.2014 - Rafał Rodzeń
Aplikanci radcowscy mogą już po upływie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia szkolenia zawodowego zastępować radców prawnych przed sądami powszechnymi, z wyjątkiem Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Stanu – tak stanowi ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. Trzeba w tym miejscu wyraźnie jednak zaznaczyć, że takie zastępstwo nie może być utożsamiane z substytucją (dalszym pełnomocnictwem procesowym). To drugie bowiem może być udzielone wyłącznie innemu zawodowemu prawnikowi, a nie aplikantowi.
Zmiany w postępowaniach dyscyplinarnych adwokatów i radców prawnych
Młody Prawnik
19.02.2014 - Rafał Rodzeń
Wykonywanie zawodu adwokata i radcy prawnego wymaga posiadania dużej wiedzy i nieustannego kształcenia. Jednocześnie prawnik musi świadczyć swoje usługi rzetelnie i profesjonalnie, tak aby jego klient nie doznał szkody. Radcowie i adwokaci podlegają także regulacjom etycznym, których naruszenie może skutkować pociągnięciem ich do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Rewolucja  dotycząca  możliwości  wyboru  przez poszkodowanego  sposobu  naprawienia szkody
Młody Prawnik
17.02.2014 - Kancelaria Ślązak Zapiór & Wspólnicy
Pod koniec listopada 2013 r. Sąd Najwyższy wydał uchwałę (sygn. akt: III CZP 75/13) zgodnie z którą wskazał, iż w przypadku jeśli zdarzenie powodujące szkodę (czyli ruch zakładu górniczego ), jak również i sama szkoda powstała przed 1 stycznia 2012 r. stosuje się przepisy ustawy z 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze. Taki stan rzeczy Sąd Najwyższy potwierdził w orzeczeniu z dnia 24.01.2014 r. (sygn. akt: V CSK 93/13). Na marginesie wskazuję, iż „stare prawo geologiczne i górnicze” nakazywało w pierwszej kolejności przywrócenie stanu poprzedniego i wykonanie napraw, a dopiero jeśli okazałoby się to niemożliwe albo koszty przywrócenia do stanu poprzedniego rażąco przekraczałaby wielkość poniesionej szkody, naprawienie szkody następowało przez zapłatę odszkodowania.
Recenzja książki: Własność intelektualna. Wybrane zagadnienia praktyczne
Młody Prawnik
07.02.2014 - Jarosław Olejarz
Recenzja książki pt: "Własność intelektualna. Wybrane zagadnienia praktyczne". Krystyna Szczepanowska-Kozłowska, Adam Andrzejewski, Aleksandra Kuźnicka, Agnieszka Laskowska, Justyna Ostrowska, Marta Ślusarska–Gajek, Justyna Wilczyńska-Baraniak z serii wydawniczej: Prawo w praktyce wydawnictwa LexisNexis Polska Spółka z o.o. wydanie 1; 2013r.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 11  
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.