Jesteś tutaj:
Prawo rodzinne i opiekuńcze
19.05.2006 - Jarosław Olejarz
Kliknij, aby ocenić:
 
5/1
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Separacja

Separacja - jakie są różnice pomiędzy separacją a rozwodem. Czym jest separacja i jak wygląda postępowanie w sprawie orzeczenia separacji, a także jakie wywołuje skutki w zakresie stosunków pomiedzy małżonkami.

Separacja jest rodzajem zawieszenia małżeństwa. Nie powoduje ona ustania małżeństwa, stąd małżonkowie nie mają prawa wstępować w nowy związek małżeński. Jest to stosunkowo nowa instytucja prawna w naszym kraju. Separacja jest niezależnym od rozwodu środkiem ustania wspólnoty małżeńskiej pomiędzy małżonkami.

W swojej genezie ma ona przyspieszyć i uprościć postępowanie w zakresie wszystkich stosunków małżeńskich, poza rozwiązaniem małżeństwa. Separacja może poprzedzać rozwiązanie małżeństwa, ale może być także alternatywą dla rozwodu.

Najistotniejszą różnicą pomiędzy separacją a rozwodem jest fakt, iż separacja nie powoduje rozwiązania Małżeństwa. Przesłanką do orzeczenia separacji jest zupełny rozkład małżeństwa, więc nie ma tu przesłanki rozwodowej w postaci trwałości rozkładu. Zatem w przypadku, gdy nie ma możliwości orzeczenia przez sąd rozwodu, gdyż nie zaistniała przesłanka trwałości rozkładu pożycia małżeńskiego, ale zaistniała przesłanka w postaci zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, sąd może orzec o separacji, która taj jak wyżej wskazano wywołuje w sferze stosunków małżeńskich podobne skutki jak rozwód.

Podobnie jak w przypadku rozwodu, przy separacji są te same przesłanki negatywne jej orzeczenia, tj. orzeczenie separacji jest niedopuszczalne, jeżeli na skutek tego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci bądź z innych przyczyn orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Pominięta jedynie została przeszkoda w postaci wyłącznej winy małżonka żądającego separacji. Zatem jest tu druga możliwość ustania małżeństwa, pomimo istnienia przeszkody rozwodowej (przesłanki negatywnej).
Powództwo wzajemne w sprawie o separację (tak samo jak w sprawie o rozwód) jest niedopuszczalne, gdy jeden z małżonków żąda separacji, a drugi rozwodu i żądanie to jest zasadne - sąd orzeka rozwód (art. 612 §1 k.r.o.). Wynika to z zasady procesowej, rozpoznania przez sąd żądania dalej idącego.

Z uwagi na podobieństwo do rozwodu, postępowanie w sprawie orzeczenia separacji jest zbliżone do postępowania rozwodowego, można, więc np. zadąć zabezpieczenia roszczenia - podobnie jak przy postępowaniu rozwodowym.
Można, zatem powiedzieć, że orzeczenie separacji ma takie same skutki jak orzeczenie rozwodu, za wyjątkiem:

 • Niemożność zawarcia małżeństwa przez osobę pozostającą w separacji,
 • Obowiązek wzajemnej pomocy małżonków pozostających w separacji.

Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Autor/Źródło: Jarosław Olejarz


Słowa kluczowe: separacja, rozwód, rodzinne prawo

Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.