- Reklama -
sobota, 27 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUstalenie ojcostwa, a nazwisko dziecka

    Ustalenie ojcostwa, a nazwisko dziecka

    Czyje nazwisko nosi dziecko?

    W myśl przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dziecko, co do którego istnieje domniemanie, że pochodzi od męża matki, nosi nazwisko będące nazwiskiem obojga małżonków. Jeżeli małżonkowie mają różne nazwiska, dziecko nosi nazwisko wskazane w ich zgodnych oświadczeniach. Małżonkowie mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Oświadczenia w sprawie nazwiska dziecka są składane równocześnie z oświadczeniami o nazwiskach, które będą nosić małżonkowie.

    W przypadku, gdy małżonkowie nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. Warto również wiedzieć, że przy sporządzeniu aktu urodzenia pierwszego wspólnego dziecka małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia o zmianie wskazanego przez nich nazwiska dziecka albo oświadczenia, jeśli nazwisko dziecka nie zostało przez nich wskazane. Wskazane powyżej zasady stosuje się także odpowiednio do nazwiska dziecka, którego rodzice zawarli małżeństwo po urodzeniu się dziecka. Należy pamiętać o tym, że do zmiany nazwiska dziecka, którego rodzice zawarli małżeństwo po ukończeniu przez dziecko trzynastu lat, jest potrzebna jego zgoda.

    Uznanie ojcostwa, a nazwisko dziecka

    W sytuacji, gdy ojcostwo zostało ustalone przez uznanie, dziecko nosi nazwisko wskazane w zgodnych oświadczeniach rodziców, składanych jednocześnie z oświadczeniami koniecznymi do uznania ojcostwa. Rodzice dziecka mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. W przypadku, gdy rodzice nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. Analogicznie jak w przypadku dziecka urodzonego w związku małżeńskim – do zmiany nazwiska dziecka, które w chwili uznania już ukończyło trzynaście lat potrzebna jest jego zgoda. W razie sądowego ustalenia ojcostwa sąd nadaje dziecku nazwisko w wyroku ustalającym ojcostwo. Natomiast, jeśli ojcostwa nie ustalono, to wówczas dziecko nosi nazwisko matki. Dziecku nieznanych rodziców nazwisko nadaje sąd opiekuńczy.

    Czy moje dziecko może nosić nazwisko mojego męża, który nie jest ojcem dziecka?

    Jeżeli matka małoletniego dziecka zawarła małżeństwo z mężczyzną, który nie jest ojcem tego dziecka, małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia, że dziecko będzie nosić takie samo nazwisko, jakie nosi albo nosiłoby ich wspólne dziecko. Do zmiany nazwiska dziecka, które ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda. Wobec powyższego należy uznać, że w świetle obowiązujących przepisów sytuacja pasierba została zrównana z sytuacją dziecka, które urodziłoby się w małżeństwie. Jednakże nadanie dziecku nazwiska męża, który nie jest ojcem dziecka nie jest dopuszczalne, jeśli dziecko nosi nazwisko ojca albo nazwisko utworzone na podstawie zgodnych oświadczeń rodziców dziecka przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio również do sytuacji, w której ojciec małoletniego dziecka zawarł małżeństwo z kobietą, która nie jest matką tego dziecka.


    Ile członów może mieć nazwisko dziecka?

    Również przepisy nowelizujące kodeks rodzinny i opiekuńczy, które weszły w życie w 2008 r. doprecyzowały kwestie związane z nazwiskiem dziecka powstałego z połączenia nazwiska matki z nazwiskiem ojca albo nazwiska jednego z rodziców z nazwiskiem jego małżonka, od którego dziecko nie pochodzi. Zgodnie z tymi regulacjami, nazwisko dziecka utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka albo przez połączenie nazwiska jednego z rodziców z nazwiskiem jego małżonka, od którego dziecko nie pochodzi, nie może składać się z więcej niż dwóch członów. W skład nazwiska dziecka wchodzą pierwsze człony nazwisk podlegających połączeniu, chyba że w wyniku połączenia powstałoby nazwisko, którego człony są jednakowe.

    Podstawa prawna:

    art. 88 – 91 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.2012.788 j.t.);

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE