Jesteś tutaj:
Prawo konstytucyjne
19.09.2014 - Rafał Rodzeń
Kliknij, aby ocenić:
 
3,75/4

Dymisja premiera - co dalej?

W związku z ostatnimi wydarzeniami na polskiej scenie politycznej postanowiliśmy przybliżyć nieco bardziej kwestię związaną z dymisją premiera i powołaniem nowego rządu. W związku z tym tematem musimy sięgnąć do Konstytucji RP – tam odnajdziemy właściwe przepisy.

Trzecia osoba w państwie?

 

Wbrew pozorom Prezes Rady Ministrów nie jest drugą najważniejszą osobą w państwie. Pierwszą jest oczywiście prezydent RP, a tuż za nim pojawia się marszałek Sejmu. Premier odgrywa jednak niebagatelną rolę, ponieważ kształtuje całą politykę zewnętrzną i wewnętrzną w kraju. 

 

 

Podstawowe przepisy

 

Zgodnie z treścią art. 154 Konstytucji, Prezydent Rzeczypospolitej desygnuje Prezesa Rady Ministrów, który proponuje skład Rady Ministrów. Prezydent Rzeczypospolitej powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów. Prezes Rady Ministrów, w ciągu 14 dni od dnia powołania przez Prezydenta Rzeczypospolitej, przedstawia Sejmowi program działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

 

W razie niepowołania Rady Ministrów w podstawowym trybie lub nieudzielenia jej wotum zaufania, Sejm w ciągu 14 dni od upływu terminów określonych powyżej wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Prezydent Rzeczypospolitej powołuje tak wybraną Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków.

 

Dymisje

 

Dymisja premiera wiąże się z koniecznością rozwiązania całego rządu – wszyscy ministrowie muszą także złożyć dymisję, dotyczy to także wojewodów i wicewojewodów. Na skutek ostatnich wydarzeń politycznych prawdopodobnym przyszłym premierem będzie Ewa Kopacz – oczywiście, jeśli otrzyma od Sejmu wotum zaufania, w przeciwnym razie misję tworzenia nowego rządu w Polsce trzeba będzie rozpocząć od nowa, a w skrajnym przypadku potrzebne będą wcześniejsze wybory. Data przedstawienia nowego składu rządu wyznaczona została na 22 września 2014 r.

 

Głosowanie nad wotum zaufania

 

Głosowanie nad wnioskiem o wotum zaufania jest poprzedzone dyskusją parlamentarną w Sejmie. Marszałek Sejmu zarządza przeprowadzenie głosowania nad wotum zaufania, które Sejm udziela bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jeśli Sejm udzielił wotum zaufania, proces formowania Rady Ministrów został zakończony. Teoretycznie wniosek o wotum zaufania może nie zostać uchwalony, choć biorąc pod uwagę większość parlamentarną taka sytuacja jest mało prawdopodobna. Jeśli jednak wotum zaufania nie zostanie udzielone, należy zastosować nową procedurę określoną w art. 154 ust. 2 Konstytucji. Różni się ona od procedury przewidzianej w ust. 1 tym, że inicjatywa należy już nie do Prezydenta, lecz do Sejmu.

 

Sejm w ciągu 14 dni ma prawo wybrać Prezesa Rady Ministrów i zaproponowanych przez niego członków rządu. Kandydata na stanowisko Prezesa Rady Ministrów może zgłosić co najmniej 46 posłów, a do wyboru wymagana jest bezwzględna większość głosów. Tak wybrany premier przedstawia Sejmowi na posiedzeniu program działania i proponowany skład Rady Ministrów. Wybór Rady Ministrów odbywa się także bezwzględną większością głosów. Tak wybraną Radę Ministrów powołuje Prezydent, wręczając premierowi i członkom rządu nominacje, i odbiera od nich przysięgę.

 

Podstawa prawna:

 

[art. 154 Konstytucji RP (Dz.U. z 1997 r. Nr 78 poz. 483)]

 

Autor/Źródło: Rafał RodzeńSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.