- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaKodeksyPrzedawnienie zobowiązań podatkowych

    Przedawnienie zobowiązań podatkowych

    Bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu:

    1. od dnia wydania decyzji, o których mowa w art. 67a § 1 pkt 1 lub 2, do dnia terminu płatności odroczonego podatku lub zaległości podatkowej, ostatniej raty podatku lub ostatniej raty zaległości podatkowej;
    2. od dnia wejścia w życie rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminu płatności podatku, wydanego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, do dnia upływu przedłużonego terminu.

    Bieg terminu przedawnienia przerywa ogłoszenie upadłości. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia o ukończeniu postępowania upadłościowego.


    Bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny. Bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego zostaje zawieszony z dniem:

    1. wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, jeżeli podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia wiąże się z niewykonaniem tego zobowiązania;
    2. wniesienia skargi do sądu administracyjnego na decyzję dotyczącą tego zobowiązania;
    3. wniesienia żądania ustalenia przez sąd powszechny istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa.

    Nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym, jednakże po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu.

    Niejasność przepisów wykorzystują organy administracji podatkowej. Twierdzą, że sam fakt prowadzenia postępowania karnego skarbowego, niezależnie jakich zobowiązań podatkowych dotyczy, wywołuje ten skutek, że termin przedawnienia wszystkich zobowiązań podatkowych zostaje zawieszony. W opinii wielu opinii specjalistów z zakresu prawa podatkowego, taka interpretacja organów skarbowych jest nieuprawniona.

    W przypadku wezwania podatnika lub innego działania organów skarbowych powinien się on powołać na zarzut przedawnienia, a w związku z tym na wygaśnięcie zobowiązania podatkowego w myśl art. 59 § 1 ust. 9 ordynacji podatkowej. Urząd zasadniczo jeżeli stwierdzi przedawnienie zobowiązania podatkowego nie powinien podejmować działań, chyba że nastąpiły okoliczności, które okres przedawnienia przerwały lub zawiesiły, albo zobowiązania są zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym.

    Porady prawne
    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE