- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiProcedura przetwarzania pod kontrolą celną

    Procedura przetwarzania pod kontrolą celną

    Przetwarzanie pod kontrolą celną pozwala na przywóz na obszar celny Wspólnoty towarów niewspólnotowych, w celu poddania tych towarów procesom przetwarzania (zmieniających ich rodzaj lub stan) oraz na dopuszczenie do obrotu produktów powstałych w wyniku tych procesów (tzw. produktów przetworzonych) po zapłaceniu należności przywozowych właściwych dla tych produktów. W rezultacie przywożone towary nie zostają objęte cłem zgodnie ze stawkami obowiązującymi w dniu objęcia ich tą procedurą. Tematykę  procedury przetwarzania pod kontrolą celną regulują przepisy Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny oraz Rozporządzenia Komisji (EWG) Nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny.

     

     

    W ramach procedury przetwarzania pod kontrolą celną dopuszczalne jest każde przetworzenie, prowadzące do powstania produktów, które podlegają niższej kwocie należności przywozowych niż ta, która miałaby zastosowanie do przywożonych towarów niewspólnotowych.

     

    Ponadto, procedura ta jest stosowana do towarów, które muszą zostać poddane operacjom przetwarzania w celu zapewnienia ich zgodności z wymogami technicznymi dla dopuszczenia do obrotu. Nie jest dopuszczalne użycie towarów ekwiwalentnych gdyż produkty przetworzone powinny zostać wytworzone z przywożonych towarów niewspólnotowych.

     

     

    Do korzystania z procedury przetwarzania pod kontrolą celną niezbędne jest uzyskanie pozwolenia organu celnego.

     

    Pozwolenie określa w sposób szczegółowy warunki stosowania procedury i może zostać udzielone jedynie gdy:

    • wnioskodawcą jest osoba mająca siedzibę we Wspólnocie, która dokonuje procesu przetwarzania lub która organizuje ten proces,
    • wnioskodawca udziela wszelkich gwarancji niezbędnych do prawidłowego przebiegu procedury,
    • możliwe jest stwierdzenie, czy przywożone towary, będące przedmiotem procedury, weszły w skład produktów uzyskanych w jej toku,
    • towary przywożone nie mogą już być, bez ponoszenia nadmiernych kosztów, przywrócone po ich przetworzeniu do rodzaju lub stanu, w jakim znajdowały się w chwili gdy zostały objęte procedurą,
    • zastosowanie tej procedury nie będzie stanowić obejścia przepisów dotyczących pochodzenia i ograniczeń ilościowych mających zastosowanie do przywożonych towarów,
    • spełnione są warunki ekonomiczne czyli procedura przyczynia się do tworzenia lub podtrzymywania działalności przetwórczej we Wspólnocie, nie wywierając ujemnego wpływu na istotne interesy wspólnotowych producentów podobnych towarów.

     

    Wniosek o wydanie pozwolenia składa się do urzędu celnego właściwego ze względu na miejsce, w którym będą prowadzone lub przechowywane księgi handlowe lub miejsca, gdzie będzie dokonywany proces przetwarzania.

     

    We wniosku należy określić:

    • rodzaj towarów, które mają być poddane temu procesowi,
    • powstałe w wyniku przetwarzania produkty,
    • współczynnik produktywności,
    • normy zużycia,
    • miejsce dokonywania procesu przetwarzania,
    • termin stosowania procedury,
    • termin, w którym produkty przetworzone mają zostać dopuszczone do obrotu bądź otrzymać inne przeznaczenie celne.

    Wnioskodawca powinien również wskazać proporcjonalne środki, które pozwolą stwierdzić, że towary przywożone weszły w skład produktów przetworzonych.

    Po upływie terminu zakończenia procedury należy przedstawić we właściwym urzędzie celnym rozliczenie procedury. Poprzez rozliczenie organ celny stwierdza, czy i ewentualnie w jakiej wysokości powstaje dług celny. Posiadacz pozwolenia samodzielnie dokonuje tego rozliczenia i przedkłada jego wyniki w urzędzie kontrolnym w terminie 30 dni po upływie terminu do zakończenia procedury. W uzasadnionych okolicznościach organ celny przedłuża ten termin, nawet jeżeli już upłynął. W wyjątkowych przypadkach urząd kontrolny może sam dokonać rozliczenia procedury przetwarzania.

     

     

    www.SerwisPrawa.pl

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE