- Reklama -
wtorek, 19 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiPobyt w zakładzie leczniczo - opiekuńczym, a ulga rehabilitacyjna

    Pobyt w zakładzie leczniczo – opiekuńczym, a ulga rehabilitacyjna

    Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

    Jak wskazano powyżej podatnik może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, w przypadku, gdy posiada orzeczenie o niepełnosprawności. W rozumieniu tej ustawy, przez osobę niepełnosprawną należy rozumieć osobę, która posiada:

    • orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności określonych w odrębnych przepisach , lub
    • decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
    • orzeczenia o niepełnosprawności, wydane na podstawie odrębnych przepisów, w przypadku gdy osoba ta nie ukończyła 16 roku życia.

    Z odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej mają prawo skorzystać także osoby, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe – jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120 zł. Do kwoty 9.120 zł wlicza się wszystkie dochody również te, które są zwolnione od podatku, np. zapomogi.


    Czy wydatki poniesione na pobyt w zakładzie opiekuńczo – leczniczym można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

    W przypadku ulgi rehabilitacyjnej istnieją dwa rodzaje odliczeń: limitowane kwotowo (takie, w których odliczenie przysługuje do określonej wartości) i nielimitowane (takie, w których można odliczyć całą wydaną kwotę). Wydatki poniesione na pobyt w zakładach opiekuńczo-leczniczych uważane są za wydatki rehabilitacyjne nielimitowane, czyli w zeznaniu podatkowym można odliczyć cały koszt poniesiony w ramach opłaty za pobyt osoby niepełnosprawnej w zakładzie opiekuńczo – leczniczym. Aby móc skorzystać z tej ulgi, należy posiadać dokumenty stwierdzające poniesienie tych kosztów (np. fakturę).

    UWAGA!

    Nie należy mylić domu pomocy społecznej z zakładem opiekuńczo – leczniczym. W związku z tym, nie można odliczyć od dochodu wydatków związanych z dokonanymi opłatami za pobyt osoby niepełnosprawnej (np. rodzica) w domu pomocy społecznej jako wydatków na cele rehabilitacyjne.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE