- Reklama -
piątek, 26 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiJaką pomoc świadczy doradca podatkowy?

    Jaką pomoc świadczy doradca podatkowy?

    Doradca podatkowy to zawód zaufania publicznego powołany ustawą o doradztwie podatkowym z 5 lipca 1996 r. Doradcą podatkowym może być osoba fizyczna, która spełnia łącznie następujące warunki:
    • ma pełną zdolność do czynności prawnych;
    • korzysta z pełni praw publicznych;
    • jest nieskazitelnego charakteru i swoim dotychczasowym postępowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu doradcy podatkowego;
    • posiada wyższe wykształcenie;
    • odbyła w Polsce dwuletnią praktykę zawodową;
    • złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin na doradcę podatkowego;
    • wystąpiła z wnioskiem o wpis na listę, nie później niż w okresie 3 lat od złożenia egzaminu na doradcę podatkowego.

    Doradca podatkowy musi posiadać wysokie kwalifikacje, specjalistyczną wiedzę oraz bogate doświadczenie z zakresu szeroko rozumianego prawa finansowego oraz innych dziedzin prawa. Jego wysokie kwalifikacje potwierdzone są zdanym egzaminem państwowym. Przepisy ustawy o doradztwie podatkowym nakazują doradcom podatkowym stale podnosić swoje kwalifikacje poprzez udział w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Każdy doradca obowiązkowo jest członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych, która czuwa nad prawidłowym wykonywaniem zawodu.

    Do zadań doradcy podatkowego należą głównie:

    • udzielanie porad, opinii i wyjaśnień;
    • prowadzenie ksiąg i innych ewidencji;
    • sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych;
    • reprezentowanie klientów w postępowaniu przed organami podatkowymi we wszystkich instancjach oraz przed sądami administracyjnymi.

     

    Doradca podatkowy ma szerokie uprawnienia, bowiem może występować jako pełnomocnik w postępowaniu podatkowym i kontrolnym przed organami skarbowymi, a także w postępowaniu administracyjnym przed NSA, wraz z możliwością wniesienia kasacji. Ponadto, doradca podatkowy doradca podatkowy może pomóc w korzystaniu z funduszy unijnych i wskazać inne możliwości związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

    Należy pamiętać o tym, że doradca podatkowy jest zawodem zaufania publicznego i obowiązuje go zachowanie tajemnicy zawodowej, również po zakończeniu obsługi klienta. Jest on zobowiązany postępować zgodnie z zasadami etyki zawodowej. Podstawowe zasady etyki zawodowej doradcy podatkowego stanowią m.in., że doradca podatkowy ma wykonywać czynności zawodowe według najlepszej woli i wiedzy, uczciwie i rzetelnie z zachowaniem należytej staranności, mając na uwadze przepisy prawa oraz dobro klienta.


    Wynagrodzenie za czynności prowadzone przez doradcę podatkowego
    ustalane jest na podstawie indywidualnej umowy z klientem. Warto pamiętać o tym, że przed nawiązaniem współpracy można zażądać od doradcy podatkowego przedstawienia cennika usług. Prawo nie przewiduje jakichkolwiek regulacji, które określałyby minimalne lub maksymalne kwoty za poszczególne czynności doradcy.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE