- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiZwrot podatku z Holandii - wszystko, co trzeba wiedzieć

    Zwrot podatku z Holandii – wszystko, co trzeba wiedzieć

    Nie ma zatem nic zaskakującego w tym, że coraz częściej poruszanym zagadnieniem jest zwrot podatku z Holandii. Przede wszystkim powinniśmy być świadomi faktu, że zwrot nadpłaty przysługuje absolutnie każdej osobie, która zatrudniona była legalnie w tym kraju. Nie powinno to być dla nikogo żadnym zaskoczeniem, ostatecznie wiadomo, że pracując legalnie, musimy liczyć się z tym, że z każdej naszej wypłaty potrącana jest zaliczka na podatek dochodowy.O zwrot podatku z Holandii możemy ubiegać się od razu po zakończeniu roku podatkowego, ale też w trakcie roku podatkowego, pod warunkiem, że dostaliśmy wcześniej kartę podatkową. Co ważne, na rozliczenie podatku z Holandii mamy 5 lat od zakończenia ostatniej pracy w tym kraju. Wniosek do holenderskiego Urzędu Skarbowego możemy złożyć w dowolnym terminie, jeśli tylko nie przekroczy on wspomnianych 5 lat. Jest to dość duże udogodnienie, zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, by dokładnie załatwić wszystkie kwestie formalne.
    Jak długo czeka się na zwrot podatku z Holandii? Czysto teoretycznie od 6 miesięcy do 3 lat. W praktyce natomiast wygląda to tak, że w przypadku, jeśli złożymy w holenderskim urzędzie odpowiednie dokumenty do 30 czerwca kolejnego roku (który nastąpił po roku, w którym pracowaliśmy w Holandii), zwrot nastąpi na pewno do końca grudnia. Jeśli natomiast nasze zgłoszenie trafi do urzędu już po 30.06., okres zwrotu może trwać nawet do 3 lat.

    W tym miejscu warto zastanowić się nad tym, jakie dokumenty są potrzebne, by dokonać rozliczenia podatku z Holandii. Pierwszy z nich to tzw. Jaaropgave lub Jaaropgaaf, czyli karta podatkowa. Jest to dokument, który pracodawca wystawia obligatoryjnie na początku kolejnego roku podatkowego, który nastąpił po okresie naszego zatrudnienia. Zgodnie ze stanem prawnym na dzień dzisiejszy pracodawca ma obowiązek wysłać kartę podatkową na adres podany przy rejestracji w SOFI/BNS do końca marca. Innym dokumentem, który może stanowić podstawę naszego rozliczenia jest tzw. Salaris, który potwierdzi kwotę uzyskanych zarobków w danym okresie (tydzień lub miesiąc). Z racji tego, że w dokumencie tym przeważnie znajduje się także kwota sumy poprzednich wypłat od danego pracodawcy, można posłużyć się nim podczas rozliczenia z urzędem.

    Oczywiście samo rozliczenie podatku z Holandii warto zlecić profesjonalistom. Skorzystanie z usług firm pomagających w odzyskaniu podatku to przede wszystkim ogromna oszczędność czasu. Co więcej, firmy takie są przeważnie w stanie odzyskać maksymalny zwrot nadpłaty naszego podatku.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE