- Reklama -
piątek, 26 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiKiedy pobierana jest opłata targowa?

    Kiedy pobierana jest opłata targowa?

    Właściwość organów podatkowych

    Organem podatkowym właściwym w sprawie opłaty targowej jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

     

    Kto musi uiszczać opłatę targową?

     

    Opłatę targową pobiera się od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach.

     

    Targowiska i sprzedaż

     

    Zgodnie z ustawą targowiskami są wszelkie miejsca, w których jest prowadzona sprzedaż, za wyjątkiem sprzedaży dokonywanej w budynkach lub ich częściach. Ponieważ pod pojęciem budynku należy rozumieć obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, czyli trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadający fundamenty i dach, opłatę tę muszą ponosić także osoby handlujące w różnego rodzaju pawilonach i kontenerach. Opłacie tej podlega sprzedaż prowadzona w każdym, nie tylko w wyznaczonym do tego miejscu, jak np. na targowisku prywatnym, ulicy, czy placu miejskim o ile miejsce to nie stanowi budynku lub jego części. Opłata targowa pobierana jest niezależnie od należności przewidzianych w innych przepisach za korzystanie z urządzeń targowych oraz za inne usługi, które świadczone są przez prowadzącego targowisko.

     

    Zwolnienia

     

    Opłacie tej nie podlegają osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które są podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach. Oznacza to, że sprzedawcy, którzy płacą podatek od nieruchomości, nie muszą uiszczać opłaty targowej. Jednak w przypadku, gdy osoba dokonująca sprzedaży na targowisku nie jest jednocześnie podatnikiem podatku od  nieruchomości, w której prowadzona jest sprzedaż a jedynie najemcą, wówczas ciąży na niej obowiązek regulowania tej opłaty.

     

    Zasady ustalania opłaty targowej

     

    Zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłaty targowej ustala rada gminy, w drodze uchwały. Może ona różnicować wysokość stawek opłaty targowej, uwzględniając lokalizację targowiska, strefę na targowisku, asortyment towarów i usług, sposób dokonywania sprzedaży, dzień tygodnia lub zajmowaną do sprzedaży powierzchnię.

     

    Wysokość opłaty targowej

     

    Stawka opłaty targowej w 2015 roku nie może przekroczyć 767,68 zł dziennie.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE