- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesPrawo gospodarcze będzie zmieniane tylko dwa razy w roku

    Prawo gospodarcze będzie zmieniane tylko dwa razy w roku

    Zmiany tylko dwa razy w roku

    Na mocy w/w uchwały akty normatywne określające warunki prowadzenia działalności gospodarczej, których inicjatorem jest rząd, wchodzą w życie dwa razy w roku, czyli 1 stycznia i 1 czerwca. Zasada ta obejmuje więc rządowe projekty ustaw oraz aktów wykonawczych (rozporządzeń) Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów i ministrów. Co ważne, prace legislacyjne powinny być prowadzone w taki sposób, aby ustawa lub rozporządzenie mogło zostać ogłoszone nie później, niż 30 dni przed dniem wejścia ich w życie. 

    Wyjątki od zasady

    Uchwała przewiduje również wyjątki w tym zakresie. I tak odstąpienie od zasady „dwóch terminów” może nastąpić wyjątkowo, jeżeli ważne względy, w szczególności ochrona życia lub zdrowia, ochrona interesu społecznego, ochrona mienia w znacznych rozmiarach, ochrona ważnego interesu publicznego lub ważnych interesów Państwa, przemawiają za wyznaczeniem innego terminu wejścia w życie aktu normatywnego. Dodatkowo w uzasadnieniu projektu ustawy lub rozporządzenia należy wskazać przyczyny takiego odstąpienia. Powyższe rozwiązanie pozwoli więc na możliwość pilnego przyjęcia przepisów: 

    – dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia publicznego, 

    – dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia zwierząt lub roślin, 

    – przyjmowanych w razie klęski żywiołowej w rozumieniu przepisów o stanie klęski żywiołowej oraz w innych przypadkach wymagających pilnego udzielenia pomocy poszkodowanym,

    – w zakresie ochrony stabilności finansowej krajowego systemu finansowego,

    – eliminujących ewidentne „luki prawne”, 

    – realizujących orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego oraz

    – wdrażających prawo Unii Europejskiej lub służących wykonaniu innych zobowiązań międzynarodowych w razie zagrożenia (lub przekroczenia) terminu implementacji dyrektyw lub realizacji innych zobowiązań wynikających z prawa UE lub prawa międzynarodowego.

    Cele wprowadzonych rozwiązań

    Celem uchwały ma być poprawa funkcjonowania przedsiębiorstw, w szczególności mikro, małych i średnich firm. Ograniczenie częstotliwości zmian w przepisach prawa ma bowiem umożliwić przedsiębiorcom skuteczne i racjonalne planowanie działalności, skrócenie czasu poświęconego na analizę i dostosowanie się do nowych przepisów, a tym samym obniżyć koszty wykonywania działalności gospodarczej. Dodatkowo zasada „dwóch terminów” ma zwiększyć stabilność systemu prawa i w konsekwencji zwiększyć zaufanie obywateli i przedsiębiorców do państwa. Przedmiotowe rozwiązania mają także przyczynić się do poprawy świadomości prawa wśród przedsiębiorców, a mniejsza częstotliwość zmian powinna wpłynąć pozytywnie na prowadzenie działalności gospodarczej. Uchwała, jako element szerszych działań Rządu doskonalących jakość legislacji w Polsce, ma również na celu redukcję liczby nowelizowanych przepisów.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE