- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesRejestracja działalności gospodarczej

    Rejestracja działalności gospodarczej

    Dodatkowej wizyty w urzędzie skarbowym wymagać będzie m. in. rejestracja do podatku VAT oraz wybór innej formy opodatkowania niż podatek wg skali. Czynności te należy wykonać przed uzyskaniem pierwszych przychodów. Jedno okienko nie zwalnia przyszłych przedsiębiorców z konieczności wizyty w ZUS, jeżeli zamierzają oni zatrudniać pracowników.

     

    Osoby, które po 24 sierpnia 2005 r. rozpoczęły prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, przez okres 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności mogą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej przez siebie kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Z preferencyjnych zasad opłacania składek nie mogą skorzystać osoby, które:

    • w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,
    • wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
      Składki na ubezpieczenia od tak ustalonej podstawy wymiaru mogą opłacać jedynie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, w tym wspólnicy spółki cywilnej.

    Wniosek o wpis do ewidencji można złożyć w urzędzie gminy lub wysłać pocztą. Druga opcja jest bardziej kłopotliwa, ze względy na konieczność wizyty u notariusza celem poświadczenia podpisu. Wniosek można złożyć także poprzez stronę internetową urzędu gminy – w takiej sytuacji, jeśli przyszły przedsiębiorca nie dysponuje podpisem elektronicznym, pracownik urzędu zaprosi go w terminie 3 dni do urzędu w celu podpisania wniosku oraz odbioru zaświadczenia o wpisie. Po dokonaniu wpisu organ prowadzący ewidencję przesyła wniosek do urzędu statystycznego, ZUS i urzędu skarbowego, gdzie dopełnione zostaną pozostałe formalności związane z podejmowaniem działalności. W przypadku wyboru działalności w formie spółki osobowej albo kapitałowej rejestracji dokonujemy w Krajowym Rejestrze Sądowym, prowadzonym przez sądy rejonowe właściwe ze względu na siedzibę tworzonej spółki. Wymagane formularze dostępne są w sądach.

     

    Uzyskanie wpisu w ewidencji albo KRS nie zawsze jest jednak wystarczające, aby można było podjąć działalność gospodarczą. Należy pamiętać o tym, że wiele rodzajów działalności wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Najczęściej nie musimy posiadać tych kwalifikacji sami, a wystarczy jedynie, gdy zatrudnimy osoby z niezbędnymi kwalifikacjami do wykonywania określonych czynności. Wyjątkiem są pewne tylko zawody, w których wymaga się, by kwalifikacje zawodowe posiadał sam przedsiębiorca – jeżeli zatem sami ich nie posiadamy, to nie wystarczy, że zatrudnimy odpowiednią osobę.

     

    Do barier prawnych, które niejednokrotnie trzeba pokonać dla legalizacji działalności jest tzw. reglamentacja działalności gospodarczej, czyli obowiązek uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu w rejestrze działalności regulowanej. Obowiązki te dotyczą ponad 80 różnych rodzajów działalności gospodarczej. Reglamentacja oznacza, że nie możemy podjąć działalności, jeżeli nie spełnimy przewidzianych prawem szczególnych jej warunków. W przypadku koncesji i zezwoleń należy o wystąpić do właściwego organu z wnioskiem o ich udzielenie. Natomiast w przypadku działalności regulowanej wystarczy złożenie oświadczenia o spełnianiu tych warunków. Dopiero po uzyskaniu koncesji, zezwolenia albo zaświadczenia o wpisie do rejestru działalności regulowanej, możemy rozpocząć działalność. Wyjątkiem jest tu działalność regulowana, którą można także podjąć po upływie 14 dni od złożenia wspomnianego oświadczenia, jeżeli organ prowadzący rejestr nic w tym czasie w naszej sprawie nie zrobił.

     

    Zakładając działalność gospodarczą należy określić, czym będzie się zajmować firma. W tym celu należy wybrać odpowiednie kody z Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD 2007 na stornie GUS lub skorzystać z Wyszukiwarki kodów PKD na stronie EUGO.

    www.SerwisPrawa.pl
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE