- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesRejestracja spółki komandytowej

    Rejestracja spółki komandytowej

    Pierwszym krokiem do prawidłowej rejestracji omawianej spółki jest oczywiście poprawne określenie jej firmy oraz sporządzenie umowy. Art. 104-106 KSH, firma spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie "spółka komandytowa". Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu "sp.k.".  Jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem "spółka komandytowa". Nie wyklucza to zamieszczenia nazwiska komplementariusza, który jest osobą fizyczną. Nazwisko komandytariusza nie może być zamieszczane w firmie spółki. W przypadku zamieszczenia nazwiska lub firmy (nazwy) komandytariusza w firmie spółki, komandytariusz ten odpowiada wobec osób trzecich tak jak komplementariusz. Umowa spółki komandytowej powinna zawierać:

    • firmę i siedzibę spółki;
    • przedmiot działalności spółki;
    • czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony;
    • oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość;
    • oznaczony kwotowo zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli (sumę komandytową).

    Umowa przedmiotowej spółki powinna być bezwzględnie zawarta w formie aktu notarialnego. Tym samym założyciele takiego podmiotu muszą być przygotowani na konieczność uiszczenia kosztów notarialnych.

    Sporządzenie prawidłowej umowy nie jest jednak wystarczające, aby spółka komandytowa mogła skutecznie funkcjonować na rynku. Konieczne jest także zarejestrowanie naszego podmiotu w rejestrze przedsiębiorców KRS. W tym celu należy wypełnić formularz KRS-W1. Dodatkowo musimy dołączyć do niego:

    • KRS-WC – w jednym druku można podać dane dwóch wspólników;
    • KRS-WK – wspólnicy uprawnieni do reprezentowania spółki;
    • KRS-WM – przedmiot działalności spółki;
    • umowę spółki (w formie wypisu z aktu notarialnego);
    • wykaz wspólników wraz z ich adresami, ewentualnie adresami do doręczeń;
    • notarialnie poświadczone (albo złożone przed sędzią lub upoważnionym pracownikiem sądu) wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentacji spółki;
    • dowód wpłaty – od wniosku należy uiścić opłatę sądową w kwocie 500 zł oraz 100 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

    Rejestracja spółki komandytowej wiąże się także z koniecznością nabycia numeru NIP oraz REGON. Dobrą informacją jest jednak to, że możemy dokonać wszystkich formalności w ramach tzw. jednego okienka, czyli już przy zgłaszaniu spółki do KRS (podobnie zatem jak przy procedurze rejestracyjnej spółki jawnej). Wraz z wnioskiem o wpis spółki w KRS wnioskodawca musi złożyć wniosek o wpis albo zmianę wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON); zgłoszenie płatnika składek albo jego zmiany w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych; zgłoszenie identyfikacyjne albo aktualizacyjne NIP-2 wraz ze wskazaniem właściwego naczelnika urzędu skarbowego pod rygorem zwrotu wniosku. KRS przesyła z urzędu wnioski i zgłoszenia niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia dokonania wpisu, odpowiednio do urzędu statystycznego województwa, na terenie którego przedsiębiorca ma siedzibę, oraz wskazanego przez przedsiębiorcę naczelnika urzędu skarbowego wraz z odpisem postanowienia o wpisie i zaświadczeniem o dokonaniu wpisu.

    Na zakończenie warto dodać, że spółka komandytowa może zostać zarejestrowana także za pośrednictwem Internetu. W tym celu złożenie wniosku o wpis następuje przy pomocy Elektronicznego Dostępu do Sądów Rejestrowych pod adresem http://ms.gov.pl/.  Następnie wnioskodawca przesyła drogą elektroniczną  druki RG-1, NIP-2 (wraz z wymaganymi dokumentami) i zgłasza płatnika składek do właściwych urzędów.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE