Jesteś tutaj:
Prawo gospodarcze
20.08.2013 - Creandi.pl
Kliknij, aby ocenić:
 
5/4
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

W te pułapki wpadają młodzi przedsiębiorcy

Według raportu KPP Lewiatan każdego dnia w Polsce rejestrowanych jest przeszło 1300 nowych firm! Oznacza to, że jeden podmiot gospodarczy powstaje co 22 sekundy. Polacy, zwłaszcza młodzi nie liczą już na etaty w firmach i biorą sprawy we własne ręce. Ich entuzjazm może jednak szybko zderzyć się z brutalną rzeczywistością. Istnieje duże ryzyko, że debiutujący przedsiębiorca wpadnie w poważne tarapaty. I to wtedy, kiedy się tego nie spodziewa.

Prowadzenie własnego biznesu bywa ciężkim kawałkiem chleba. Sytuacja gospodarcza jest niepewna a konkurencja zwykle bezwzględna. W koszty trzeba wliczyć sobie także nieprzewidziane wypadki np. kontrahenta, który nie spłaca swoich należności. W szczególnie trudniej sytuacji są młodzi biznesmeni, którzy stawiają na rynku pierwsze kroki. Oto lista pułapek, które na nich czyhają.

Pieniądze na start stają się balastem

Młodzi przedsiębiorcy rzadko kiedy mają środki na rozpoczęcie działalności i muszą szukać alternatywnych źródeł finansowania. Pożądane wśród biznesmenów, ale trudne do zdobycia są fundusze Unii Europejskiej. Innym sposobem jest znalezienie tzw. „Anioła Biznesu”, którym zwykle jest przedsiębiorca chcący zainwestować w nowy biznes. W zamian oczekuje udziałów w nowo powstającej firmie. Problematyczne są tu dwie kwestie:  po pierwsze trzeba znaleźć swojego „Anioła” a po drugie zatroszczyć się o podpisanie umowy, dającej obu stronom należyte zabezpieczenia i korzyści. Zawsze pozostaje też opcja zaciągnięcia kredytu. Ale uwaga! Trzeba dobrze rozważyć jaki kredyt jest nam potrzebny i czy będziemy w stanie go spłacić.  Co bardziej zapobiegliwi przedsiębiorcy przed podpisaniem umów czy to z „Aniołami Biznesu” czy to z bankami zasięgają porad prawników. Czego mogą od nich oczekiwać? – Radcy prawni, którzy  specjalizują się w sprawach gospodarczych, codziennie mają kontakt z właścicielami przedsiębiorstw i dobrze orientują się w ich problemach – mówi radca prawny Konrad Syryca z Kancelarii Radców Prawnych Fic Midloch Syryca – Szeroka wiedza z zakresu prawa pozwala na proponowanie biznesmenom rozwiązań dopasowanych do ich potrzeb a jednocześnie możliwie najbezpieczniejszych –  wyjaśnia mec. Syryca.

 

Brzydkie słowo na „B”

Obawiają się nawet najbardziej doświadczenie przedsiębiorcy. Biurokracja, bo o niej mowa uważana jest powszechnie za jedną z większych bolączek biznesmenów. Już samo założenie działalności gospodarczej nie jest prostą sprawą co dopiero codzienne zmagania z urzędniczą machiną. Biurokracja lubi chodzić w parze z nieprecyzyjnymi lub po prostu wadliwymi przepisami. Według danych Banku Światowego (2011 r.), w rankingu krajów przyjaznych biznesowi zajmujemy 62 miejsce wśród 183 krajów. Szczególnie niekorzystnie wypadamy pod względem zakładania firm i otrzymywaniem pozwoleń budowlanych. Trudności mają też przedsiębiorcy, którzy próbują wyegzekwować należności w sądzie. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że młody przedsiębiorca zanim zdąży założyć firmę będzie miał okazję do wykazania się cierpliwością i wytrwałością. 

 

Śmiertelna pułapka

By wspomóc biznesmenów, Forum Obywatelskiego Rozwoju stworzyło nawet specjalną stronę „ulepszprawo.pl”, na której przedsiębiorcy mogą zgłosić przepisy, które ich zdaniem negatywnie wpływają na rozwój gospodarczy. Ich wskazania pozwalają na tworzenie raportów i rekomendacji dla rządzących. Dla debiutujących przedsiębiorców pojawiło się ostatnio światełko w tunelu: w czerwcu ruszył rządowy program „Biznes: wsparcie na starcie”, mający zapewnić młodym preferencyjne pożyczki. To kolejny sposób na zdobycie funduszy. A nie od dziś wiadomo, że brak środków koniecznych do prowadzenia działalności bywa śmiertelną dla biznesu pułapką, którą lepiej omijać szerokim łukiem.

 

Autor/Źródło: Creandi.plSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.