- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesSzkodliwa nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

    Szkodliwa nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

    Pomimo, że projekt zawiera sporo ciekawych propozycji, których celem jest chociażby uproszczenie i przyśpieszenie postępowań antymonopolowych w sprawie praktyk ograniczających konkurencję, to jednak w rzeczywistości proponowane zmiany mogą się okazać martwe. Przykładowo projekt wprowadza tzw. instytucję dobrowolnego poddania się karze, skutkującą 10 procentowym obniżeniem kary dla przedsiębiorcy, który podjął współpracę z organem antymonopolowym i dobrowolnie złożył oświadczenie o stosowaniu niedozwolonej praktyki. Pomysł ten, co do zasady należy ocenić pozytywnie, lecz przyznanie Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów możliwości odstąpienia od stosowania tej procedury ze względu na dobro toczącego się postępowania na każdym etapie postępowania, nie będzie skutkować zabezpieczeniem praw i interesów przedsiębiorców, lecz ich osłabieniem.
    – Nowa wersja projektu z dnia 19 października 2012 r. niestety w dalszym ciągu zawiera propozycje bardzo wysokich kar finansowych dla menedżerów zarządzających przedsiębiorstwami, którzy dopuścili się, chociażby nieumyślnie naruszenia zakazu porozumień ograniczających konkurencję. Zastrzeżenia budzi nie tylko wysokość kar, ale także sama procedura ich nakładania oraz tryb odwoławczy – mówi Bartosz Wyżykowski, ekspert PKPP Lewiatan.

    W odniesieniu do osób fizycznych dojdzie do skupienia wszystkich kompetencji; zarówno dochodzeniowych, oskarżycielskich, jak i orzeczniczych w rękach Prezesa UOKiK. Również projektowana procedura odwoławcza niewątpliwie będzie „unikalna” w skali całego systemu prawnego. Od nałożonej bowiem kary administracyjnej, przedsiębiorcy będzie przysługiwać odwołanie według procedury cywilnej, w której będzie miał prawo do obrony na zasadach  prawa karnego. Taki konglomerat przepisów będzie prawdziwym torem przeszkód zarówno dla przedsiębiorców, jak i organów państwa – administracyjnych i sądowych. Wydaje się, że jedyną jego zaletą jest to, że wzbudzi wielkie zainteresowanie teoretyków prawa.


    Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE