Jesteś tutaj:
Artykuły
Świadczenie rehabilitacyjne, a podjęcie pracy
Prawo pracy
27.10.2015 Rafał Rodzeń
Zgodnie z zapisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.
Niepełnosprawny pracownik ma szczególne uprawnienia
Prawo pracy
16.10.2015 Andżelika Banowicz
Niepełnosprawni pracownicy są szczególną grupą pracowników, którym przysługują specjalne uprawnienia dotyczące czasu pracy, dodatkowego urlopu wypoczynkowego, płatnego zwolnienia od pracy i dodatkowej przerwy w pracy. Uprawnienia te określają przepisy Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011r. Nr 127, poz. 721 ze zm.).
Nagana z wpisem do akt - kiedy możliwa?
Prawo pracy
05.10.2015 Andżelika Banowicz
Nagana z wpisem do akt jest jedną z kar porządkowych, którą pracodawca może zastosować w stosunku do pracownika dopuszczającego się naruszenia porządku pracy. Jest ona uregulowana w rozdziale VI Ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1974r., Nr 24, poz. 141 ze zm.).
Czy praca za granicą stanowi podstawę do otrzymania emerytury?
Prawo pracy
02.10.2015 Rafał Rodzeń
W dobie pogłębiającego się kryzysu gospodarczego oraz poziomu bezrobocia coraz większa liczba Polaków decyduje się na emigrację w celu poszukiwania lepszych warunków życia. Posiadanie pracy w naszym kraju nie zawsze jest satysfakcjonujące, biorąc pod uwagę fakt naprawdę niskich zarobków i ciężkich warunków pracy. Nic więc dziwnego, że z każdym rokiem ubywa nam potencjalnych pracowników.
Praca w nadgodzinach
Prawo pracy
02.10.2015 Rafał Rodzeń
Świadczenie pracy nierozerwalnie wiąże się z prawem do wynagrodzenia. Jest to jedno z podstawowych uprawnień pracowniczych gwarantowanych przez Kodeks pracy. Przepisy w tej materii przewidują także istnienie konkretnego wymiaru czasu pracy, do którego zobowiązany jest każdy pracodawca i pracownik. W praktyce potrzeba dłuższego pozostania w pracy nie jest rzadką sytuacją. Pamiętajmy, że w takim przypadku mamy prawo do dodatkowego wynagrodzenia.
Czy wiesz jaki minimalny wypoczynek po pracy tobie przysługuję?
Prawo pracy
25.09.2015 Rafał Rodzeń
Wykonywanie pracy odbywa się na ściśle oznaczonych zasadach wskazanych nie tylko w wiążącej strony umowie o pracę, ale także, a nawet przede wszystkim, w oparciu o przepisy rangi ustawowej. Te z kolei przewidują funkcjonowanie dobowych i tygodniowych norm pracy, których przekroczenie może wiązać się z powstaniem konkretnej odpowiedzialność pracodawcy. Zobaczmy zatem jaki jest minimalny okres odpoczynku po wykonanej pracy, gwarantowany przepisami Kodeksu pracy.
Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron
Prawo pracy
25.09.2015 Rafał Rodzeń
Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić aż w 5 różnych formach - na mocy porozumienia stron, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem), przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia), z upływem czasu, na który była zawarta oraz z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta. Ustanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron jest jedną z łagodniejszych form zakończenia współpracy.
Czujesz się prześladowany w pracy? Sprawdź - może padłeś ofiarą mobbingu
Prawo pracy
24.09.2015 Radosław Terlecki
Legalną definicję mobbingu ustawodawca zawarł w art. 943 § 2 k.p. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
Praca na podstawie umowy cywilnoprawnej w trakcie urlopu macierzyńskiego
Prawo pracy
23.09.2015 Andżelika Banowicz
Kodeks pracy nie reguluje wprost kwestii dopuszczalności pracy osoby przebywającej na urlopie macierzyńskim. Brak jest również przepisu, który jednoznacznie takiej pracy zakazuje. Jedynym ograniczeniem w tej materii może być jednak charakter i cel urlopu macierzyńskiego. Prawo do dodatkowego zatrudnienia w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego dają jednak przepisy ustaw ubezpieczeniowych, tj. Ustawa z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009r., Nr 205, poz. 1585 ze zm.) i Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010r., Nr 77, poz. 512 ze zm.). Z uwagi na powyższe słuszne wydaje się dopuszczenie możliwości pracy w tym czasie ale jedynie na podstawie umowy cywilnoprawnej , o ile oczywiście jest to praca dorywcza i w niewielkim wymiarze.
Uprawnienia niepełnosprawnych pracowników
Prawo pracy
14.09.2015 Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
Pracownicy niepełnosprawni to szczególna grupa pracowników i jako tacy podlegają specjalnym uregulowaniom prawnym dotyczącym ich zatrudnienia. Ma to na celu zachęcenie tych osób do podjęcia aktywności zawodowej. Szczególne uprawnienia osób niepełnosprawnych zostały określone w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011r. Nr 127, poz. 721). Dotyczą one czasu pracy, dodatkowego urlopu wypoczynkowego, płatnego zwolnienia od pracy a także prawa do dodatkowej przerwy w pracy.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 122  
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.