- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

    Jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

    Zgodnie z informacjami, zawartymi na stronach internetowych poszczególnych urzędów pracy, do samej rejestracji osoby bezrobotnej niezbędne są następujące dokumenty:

    • wypełniona drukowanymi literami karta rejestracyjna,
    • dowód osobisty lub paszport wraz z zaświadczeniem o aktualnym zameldowaniu bądź decyzją o wymeldowaniu z pobytu stałego z zaświadczeniem o numerze PESEL,
    • numer identyfikacji podatkowej – NIP,
    • dyplomy, świadectwa ukończenia szkoły lub świadectwa szkolne albo zaświadczenia o ukończeniu kursu lub szkolenia – w przypadku ukończenia szkoły lub uczelni zagranicznej konieczne jest tłumaczenie na język polski,
    • świadectwa pracy,
    • dokument stwierdzający przeciwwskazania do wykonywania określonych prac, jeżeli osoba rejestrująca się taki dokument posiada;

    Osoba niepełnosprawna, oprócz wyżej wymienionych dokumentów, przekłada również dokument stwierdzający stopień niepełnosprawności. Osoby zgłaszające członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego powinny posiadać ich numer PESEL.

     

    Rejestracja bezrobotnego po zakończeniu działalności gospodarczej

    Jeżeli staramy się o uzyskanie uprawnienia do zasiłku dla bezrobotnych zobowiązani jesteśmy do przedłożenia dodatkowych dokumentów. W przypadku gdy osoba rejestrująca się prowadziła działalność gospodarczą musi przedstawić decyzję z urzędu miasta lub gminy potwierdzająca wyrejestrowanie z ewidencji działalności gospodarczej oraz zaświadczenie z ZUS o okresie podlegania i opłacania składek oraz wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy, w rozbiciu na poszczególne miesiące. Obowiązek ten dotyczy również osób współpracujących. Z kolei osoby pobierające zasiłek chorobowy, macierzyński lub świadczenie rehabilitacyjne po zakończeniu pracy, muszą złożyć zaświadczenie z ZUS o okresie pobierania w/w świadczeń z podstawą ich wymiaru.

    Rejestracja bezrobotnego po okresie pobierania renty

    Jeżeli rejestrujemy się po okresie pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy , renty szkoleniowej, czy socjalnej, mamy obowiązek przełożenia decyzji wydanych przez ZUS, KRUS czy też Ośrodek Pomocy Społecznej, dotyczących tych świadczeń oraz zaświadczeń o okresie ich pobierania.
    Osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy i na podstawie wykonywania umów zleceń czy też agencyjnych przedstawiają dodatkowo zaświadczenie od pracodawcy lub zleceniodawcy o wysokości uzyskanego wynagrodzenia brutto, za poszczególne miesiące, z informacją o odprowadzonych składkach na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy.

    W sytuacji, gdy ktoś wykonywał pracę w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności składa zaświadczenie o okresie wykonywania pracy z podaniem wysokości uzyskanego wynagrodzenia w poszczególnych miesiącach oraz z informacją o odprowadzonych składkach na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy. W przypadku osób odbywających zasadniczą służbę wojskową niezbędna jest książeczka wojskowa a jeśli ktoś przebywał na urlopie wychowawczym wymagany jest akt urodzenia dziecka.

    W celu potwierdzenia i uznania okresu pracy w państwach Unii Europejskiej lub państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego – poza podstawowymi dokumentami wymaganymi przy rejestracji osób bezrobotnych – powinniśmy przedstawić również formularz PD U1 (dawny E 301).
    Jest to jedyny uznawany dokument, potwierdzający okresy ubezpieczenia lub zatrudnienia przebyte w tych państwach. Wystawia go instytucja właściwa danego państwa. Formularz ten, wraz z wnioskiem o przyznanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych, należy złożyć we właściwym Urzędzie Wojewódzkim, który orzeka w sprawie przyznania lub odmowy przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
    W razie braku takiego formularza Urząd Wojewódzki uzyska go za nas. W tym przypadku niezbędne będą wszystkie informacje , które pozwolą zidentyfikować nasze dane za granicą, takie jak: nazwa i adres pracodawcy zagranicznego, zajmowane stanowisko, okres pracy z wyszczególnionym dniem, miesiącem i rokiem, numer ubezpieczenia lub numer podatkowy.
    Przedłuży to jednak całą procedurę, gdyż zasiłek dla bezrobotnych zostanie przyznany dopiero od dnia pełnego udokumentowania prawa, czyli od momentu uzyskania formularza PD U1 od właściwej instytucji zagranicznej.
    W takiej sytuacji zasiłek dla bezrobotnych będzie przyznany na podstawie polskich przepisów i wypłacany w wysokości przysługującej zgodnie z polskim prawem.

    W każdym przypadku urząd pracy może poprosić nas o przedłożenie innych, stosownych dokumentów.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE