- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPotrącenie z wynagrodzenia za pracę

    Potrącenie z wynagrodzenia za pracę

    Jak zostało wskazane, ochrona wynagrodzenia pracownika przejawia się między innymi w tym, że z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – potrąceniu podlegają tylko wymienione poniżej należności:

    1. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
    2. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
    3. zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
    4. kary pieniężne za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.

    UWAGA! Potrąceń dokonuje się w kolejności podanej powyżej.

    W jakiej maksymalnej wysokości mogą być dokonywane potrącenia z wynagrodzenia?

    Regulacje zawarte w kodeksie pracy nie tylko nie przewidują możliwości innych potrąceń, ale należy wskazać, że powyżej wymienione potrącenia są ograniczone do określonej wysokości. I tak, potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

    • w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,
    • w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia.

    Natomiast potrącenia na poczet sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne lub na zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami na poczet sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych – trzech piątych wynagrodzenia. Niezależnie od tych potrąceń, kara pieniężna za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy – za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń powyżej wskazanych.

    Co więcej, należy wskazać, że:

    • nagroda z zakładowego funduszu nagród,
    • dodatkowe wynagrodzenie roczne,
    • należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej
      – podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.

    Z wynagrodzenia za pracę odlicza się również w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki wynagrodzenia.


    Zgoda pracownika na potrącenie z wynagrodzenia

    Od powyżej opisanych reguł istnieje wyjątek, bowiem jak stanowią przepisy – należności inne niż wymienione powyżej mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie. Oznacza to, że pracodawca nie może potrącić swoich należności bez zgody pracownika.


    UWAGA! Nawet w przypadku, gdy pracownik wyrazi zgodę na piśmie na dokonanie potrącenia, to pracodawca nie może dokonać potrącenia kwoty wyższej niż kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

    1. minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
    2. 80 % minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu innych należności niż określone w pkt 1.

    Podstawa prawna:
    art. 87, art. 91 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. 1974 nr 24 poz. 141)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE