- Reklama -
środa, 1 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoIle trwa urlop wychowawczy?

    Ile trwa urlop wychowawczy?

    Kto może skorzystać z urlopu wychowawczego?

    Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Co istotne prawo do urlopu wychowawczego nie jest uzależnione od braku możliwości zapewnienia opieki dziecku przez innego domownika. Jak wskazano w wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 18 czerwca 1998 r. (sygn. akt III AUa 296/98), okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych wlicza się do okresu zatrudnienia pracowniczego, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wychowawczego i zasiłku wychowawczego.

    Wymiar urlopu wychowawczego

    Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy. Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 5 roku życia. Urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w 5 częściach.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować wniosek o urlop przejdź do formularza » 

    PRZYKŁAD:

    Jeśli rodzic – pracownik będzie chciał skorzystać z przysługującego mu uprawnienia do przebywania na urlopie wychowawczym dopiero, gdy dziecko będzie miało np. 2 lata i miesiące – to maksymalny wymiar urlopu wychowawczego dla niego – z uwagi na wiek dziecka – ulegnie odpowiednio skróceniu. W takim przypadku pracownik będzie mógł wykorzystać 11 miesięcy urlopu wychowawczego.

    Jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika, niezależnie od urlopu może być udzielony urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

    1 miesiąc dla jednego rodzica

    Każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z wymiaru urlopu, który wynosi 36 miesięcy. Zatem jedno z nich może ten urlop wykorzystać maksymalnie w wymiarze 35 miesięcy. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka. Skorzystanie z urlopu wychowawczego w wymiarze co najmniej jednego miesiąca oznacza wykorzystanie przez rodzica lub opiekuna dziecka prawa do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z wymiaru urlopu wychowawczego. Rodzice lub opiekunowie dziecka mogą jednocześnie korzystać z urlopu wychowawczego przez okres nieprzekraczający 4 miesięcy.

    Prawo przewiduje wyjątki od zasady, zgodnie z którą jeden z rodziców może wykorzystać urlop wychowawczy maksymalnie w wymiarze 35 miesięcy. Mianowicie, rodzic dziecka ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy, jeżeli:

    • drugi rodzic dziecka nie żyje,
    • drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
    • drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu.

    Jeżeli dziecko pozostaje pod opieką jednego opiekuna przysługuje mu urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy.

    W jakim terminie należy złożyć wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego?

    Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika. Pracodawca nie może udzielić takiego urlopu z własnej inicjatywy. Pracownik powinien złożyć wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na co najmniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza on korzystać z tego urlopu. Pamiętaj, aby do wniosku dołączyć odpis skrócony aktu urodzenia dziecka oraz oświadczenie drugiego rodzica dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku.

    Podstawa prawna:
    art. 186 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1974 nr 24 poz. 141)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE