- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoNowe formy wsparcia dla szukających pracy

    Nowe formy wsparcia dla szukających pracy

    Reforma urzędów pracy – co się zmieni?
    Każdy bezrobotny i poszukujący pracy zarejestrowany w urzędzie pracy będzie od początku prowadzony przez jednego doradcę klienta. Podobnie będzie w przypadku pracodawców. Proponowane przepisy mają również na zmienić podejście do klientów. Podstawę stanowić będzie profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych.

    Profilowanie pomocy dla bezrobotnych
    Reforma urzędów pracy wprowadza profilowanie pomocy dla bezrobotnych. Na podstawie wypełnionego kwestionariusza bezrobotny zostanie przypisany do jednego z trzech profili: bezrobotny aktywny, bezrobotny wymagający wsparcia, bezrobotny oddalony od rynku pracy. W pierwszym profilu znajdą się osoby bezrobotne, które nie potrzebują specjalistycznej pomocy, a jedynie przedstawienia ofert pracy. Do drugiego profilu należeć będą osoby bezrobotne, które wymagają wsparcia oraz które będą korzystać ze wszystkich usług i instrumentów rynku pracy jakie oferują urzędy pracy. W trzecim profilu znajdą się osoby bezrobotne oddalone od rynku pracy. W ostatniej grupie znajdą się osoby długotrwale bezrobotne, słabiej wykształcone, które w urzędach rejestrując się głównie dla ubezpieczenia zdrowotnego. Przeznaczonym dla nich blokiem INTEGRACJA zostanie objętych ok. 10 proc. bezrobotnych. Będą mogli skorzystać również z bloku AKTYWIZACJA, który polegać będzie na przygotowaniu do lepszego radzenia sobie na rynku pracy i skierowania do wykonywania prac społecznie użytecznych.

    Ponadto, przyjęte przez Radę Ministrów regulacje wprowadzą nowe instrumenty wsparcia dla osób poszukujących pracy, takie jak np.: grant na telepracę, świadczenie aktywizacyjne, pożyczka na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej, szkolenia organizowane w ramach trójstronnych umów szkoleniowych zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową, dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnionego bezrobotnego w wieku 50+ oraz programy regionalne.

    Zmiany dla młodych
    Częścią przyjętych zmian jest pakiet dla młodych osób szukających pracy. Zmieniona została definicja osoby młodej. Nowa definicja obejmie wszystkich do 30. roku życia. Dzięki temu urzędy będą mogły pomóc większej grupie osób.

    Ponadto, skrócony zostanie okres – z 6 do 4 miesięcy – w którym urzędy muszą przedstawić im ofertę pracy, stażu lub podniesienia kwalifikacji. Pracodawcy, którzy zatrudniają skierowanych przez urząd bezrobotnych w wieku do 30 lat zostaną zwolnieni z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Będą także mieli możliwość refundacji składki na ubezpieczenia społeczne i dofinansowania wynagrodzenia za zatrudnionego bezrobotnego.

    Natomiast dla osób z dłuższym stażem na rynku pracy powstanie nowy Krajowy Fundusz Szkoleniowy, dzięki któremu pracownicy będą mogli podnosić swoje kwalifikacje, zdobywać niezbędne certyfikaty i sfinansować szkolenia.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE