- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWygaśnięcie umowy o pracę

    Wygaśnięcie umowy o pracę

    Wygaśnięcie umowy o pracę
    Stosunek pracy wygasa:
    – z upływem czasu, na jaki została zawarta umowa o pracę (art. 30 § 1 pkt 4 KP);
    – z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania została zawarta umowa o pracę (art. 30 § 1 pkt 5 KP);
    – z dniem śmierci pracownika (art. 631 § 1 KP);
    – z dniem śmierci pracodawcy, jeżeli zakład pracy nie został przejęty na zasadach określonych art. 231 KP przez następcę prawnego zmarłego pracodawcy; z upływem trzech miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania (art. 66 § 1 KP).
    – z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania (art. 66 KP).

    Śmierć pracownika
    Stosunek pracy wygasa z dniem śmierci pracownika (art. 63 KP). Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.

    Spadkobiercy zmarłego pracownika (małżonek oraz członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej po zmarłym pracowniku) dziedziczą w równych częściach uprawnienia majątkowe nabyte przez pracownika w stosunku pracy zakończonym śmiercią. Dziedziczenie tych uprawnień odbywa się bez konieczności prowadzenia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.*

    Śmierć pracodawcy
    Umowy o pracę zawarte z pracownikami wygasają z dniem śmierci pracodawcy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nowy pracodawca przejmuje zakład pracy zmarłego wraz z zatrudnionymi pracownikami.

    Pracownikowi, którego umowa o pracę wygasła z powodu śmierci pracodawcy, przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a w przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

    Przejęcie zakładu pracy przez nowego pracodawcę następuje w dniu śmierci dotychczasowego pracodawcy, na podstawie sporządzonego przez zmarłego zapisu testamentowego na rzecz przejmującego zakład pracy.*

    Tymczasowe aresztowanie
    Umowa o pracę wygasa z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, chyba że pracodawca rozwiązał wcześniej bez wypowiedzenia umowę o pracę z winy pracownika.

    Pracodawca, pomimo wygaśnięcia umowy o pracę z powodu tymczasowego aresztowania, jest obowiązany ponownie zatrudnić pracownika, jeżeli postępowanie karne zostało umorzone lub gdy zapadł wyrok uniewinniający, a pracownik zgłosił swój powrót do pracy w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia. Przepisy art. 48 KP stosuje się odpowiednio. Pracodawca nie ma obowiązku ponownego zatrudnienia pracownika, gdy postępowanie karne umorzono z powodu przedawnienia albo amnestii, a także w razie warunkowego umorzenia postępowania.

    Pracodawca może odmówić ponownego zatrudnienia pracownika, jeżeli w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy nie zgłosił on gotowości niezwłocznego podjęcia pracy, chyba że przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika.


    Karolina Potempa – prawnik*Komentarz do art. 63 KP, art. 63 1KP, A.M.Świątkowski, System Informacji Prawnej Legalis.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE