- Reklama -
środa, 8 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZapewnienie doraźnej opieki medycznej przez pielęgniarkę w zakładzie pracy chronionej

    Zapewnienie doraźnej opieki medycznej przez pielęgniarkę w zakładzie pracy chronionej

    Zakład pracy chronionej.
    Zakład pracy chronionej może prowadzić osoba prowadząca działalność gospodarczą, przez okres co najmniej 12 miesięcy, zatrudniająca nie mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Pracodawca żeby uzyskać status zakładu pracy chronionej musi osiągnąć wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych, o których mowa poniżej w pkt 1, przez okres co najmniej 6 miesięcy.

    Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zakładzie pracy wynosi:
    a) co najmniej 50%, a w tym co najmniej 20% ogółu zatrudnionych stanowią osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, albo
    b) co najmniej 30% niewidomych lub psychicznie chorych, albo upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

    Zapewnienie doraźnej opieki medycznej w zakładzie pracy chronionej.
    Ustawa w art. 28 ust. 1 pkt 3 nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom doraźnej i specjalistyczne opieki medycznej, poradnictwa i usług rehabilitacyjnych. Ustawa nie określa dokładnie jak zapewnić doraźną opiekę medyczną.

    Pracodawca może sam ustalić formę realizacji nałożonego na niego obowiązku, która byłaby adekwatna do specyficznych potrzeb zakładu pracy, takie stanowisko przedstawiło Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych w Warszawie w piśmie z dnia 21 września 2012 r., BON-I-52311-341-2-PM/12. Stanowisko BON zostało potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia Departament Pielęgniarek i Położnych pismem z 31 sierpnia 2012 r. (znak: MZ-PP-079-8165-1/RJ/12).

    Powołując się na powyższe pismo pracodawca zakładu chronionego może zatrudnić pielęgniarkę w ramach zapewnienia doraźnej opieki medycznej w zakładzie pracy chronionej. Nie jest istotne czy pielęgniarka będzie zatrudniona na podstawie umowy o pracę czy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jednak musi ona spełniać warunki, jakie określają przepisy ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654 z późn. zm.) oraz ustawy z 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 174, poz. 1039 z późn. zm.).

     

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE