- Reklama -
wtorek, 19 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoSkrócony okres wypowiedzenia - sprawdź jak obliczyć wysokość odszkodowania!

    Skrócony okres wypowiedzenia – sprawdź jak obliczyć wysokość odszkodowania!

    Skrócony okres wypowiedzenia

    Zgodnie z art. 361 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r., Nr 21, poz. 94 ze zm.) jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nie określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. Co ważne, nie obejmuje to przypadków, gdy skrócenie okresu wypowiedzenia następuje w drodze porozumienia stron, nawet wtedy, gdy inicjatywa zawarcia takiego porozumienia wychodzi od pracodawcy. Jeżeli następuje skrócenie okresu wypowiedzenia na mocy w/w przepisu, wówczas pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Okres, za który przysługuje odszkodowanie wliczany jest do okresu zatrudnienia, o ile przez ten czas pracownik pozostawał bez pracy.

    Odszkodowanie oblicza się jak ekwiwalent urlopowy

    Warto wiedzieć, że odszkodowanie przysługującego pracownikowi z tytułu skróconego okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony oblicza się, stosując zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

    Odszkodowanie za okres wypowiedzenia liczony w miesiącach

    Przy ustalaniu należności stanowiących równowartość lub wielokrotność wynagrodzenia miesięcznego stosuje się przepisy §14-17 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. z 1997r., Nr 2, poz. 14 ze zm.). Należy pamiętać, że generalnie ekwiwalent za niewykorzystany urlop oblicza się według takich samych zasad jak wynagrodzenie urlopowe. Wysokość odszkodowania oblicza się więc na podstawie wynagrodzenia z okresu poprzedzającego miesiąc, w którym nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy. Świadczenie to ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem:

    – jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,

    – wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,

    – gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,

    – wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

    – ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,

    – dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,

    – wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

    – kwoty wyrównania do wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,

    – nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,

    – odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,

    – wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy.  

    Przy obliczaniu odszkodowania należy wziąć pod uwagę, że:

    – składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałej wysokościach uwzględnia się w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu nabycia prawa do odszkodowania

    – składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia uprawnienia do odszkodowania uwzględnia się w średniej wysokości z tego okresu, 

    – składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odszkodowania, uwzględnia się w średniej wysokości z tego okresu.

    Przy obliczaniu wysokości odszkodowania miesięcznego lub wielokrotności miesiąca nie stosuje się współczynnika służącego do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za dzień urlopu wypoczynkowego. 

    Odszkodowanie za okres wypowiedzenia liczony w dniach

    Wynagrodzenie, odszkodowanie i inne należności ustalane w wysokości wynagrodzenia za jeden dzień lub wielokrotności wynagrodzenia za jeden dzień oblicza się, dzieląc miesięczną kwotę ustaloną według w/w zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop przez współczynnik urlopowy. Współczynnik ten ustala się odrębnie w każdym roku kalendarzowym, odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy a otrzymany wynik dzieli się przez 12. W 2013 roku współczynnik ten wynosi 20,92. Następnie wynik ten mnoży się przez liczbę dni pracy, za które to wynagrodzenie, odszkodowanie lub inna należność są ustalane.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE