- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPrzerywany czas pracy korzystny dla pracownika

    Przerywany czas pracy korzystny dla pracownika

    PKPP Lewiatan popiera zmianę zaproponowaną w projekcie poselskim nowelizującym Kodeks pracy w zakresie przepisów o czasie pracy, a ułatwiającą stosowanie systemu przerywanego czasu pracy. Byłby on wprowadzany w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa – w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy. Jeżeli nie byłoby możliwe uzgodnienie treści tego porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, to pracodawca uzgadniałby treść porozumienia z organizacja¬mi związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a kodeksu pracy.
    Zdaniem Lewiatana należy rozszerzyć tryb wprowadzania tego systemu, aby był bardziej wykorzystywany w praktyce jako dogodne w niektórych przypadkach rozwiązanie dla pracownika i pracodawcy. Istnieje wiele rodzajów prac, dla których ten system byłby przyjazny, np. kiedy działalność firmy jest nierozerwalnie związana z obsługą klientów w czasie szczytu porannego i popołudniowego (np. w transporcie, gastronomii). Strony nie mogą korzystać ze zbytniej swobody organizacji pracy, mając jednocześnie świadomość, że jest to dość kosztowny system czasu pracy, gdyż pracodawca musi płacić wynagrodzenie w wysokości połowy wynagrodzenia przestojowego za czas przerwy.

    – Ten system jest korzystny nie tyle dla pracodawcy, który ponosi zwiększone koszty, co dla pracownika, który w czasie przerwy nie pozostaje do dyspozycji pracodawcy i sam decyduje o wykorzystaniu czasu wolnego. W trakcie tej przerwy pracownik może więc opuścić siedzibę pracodawcy bez konieczności jego zawiadamiania – twierdzi dr Grażyna Spytek-Bandurska, wicedyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

    – Oczywiście, ten system ogranicza częściowo swobodę organizowania sobie życia osobistego przez pracownika, ale niekiedy jest to idealne rozwiązanie na godzenie życia zawodowego z prywatnym, na przykład w przypadku ludzi młodych, którzy w czasie przerwy mogą udać się na zajęcia doszkalające, kursy, wykłady na uczelni. Ponadto jest to przerwa opłacana, co ma istotny wymiar materialny – dodaje Grażyna Spytek-Bandurska.

    Barierą przed ewentualnymi zarzutami o nadużycie przepisów przez pracodawcę jest tryb wprowadzania tego systemu. Może on być zastosowany w drodze porozumienia z reprezentacją załogi.


    Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE