- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiObowiązki pracodawców dotyczące zasad przekazywania ubezpieczonym informacji o wysokości odprowadzanych składek

    Obowiązki pracodawców dotyczące zasad przekazywania ubezpieczonym informacji o wysokości odprowadzanych składek

    Termin przekazania imiennej informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, w formie formularza PIT-11 upływa dokładnie 28 lutego 2013 r. Zgodnie z treścią art. 3a Ordynacji podatkowej,  deklaracje mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Organ podatkowy lub elektroniczna skrzynka podawcza systemu teleinformatycznego administracji podatkowej potwierdza, w formie dokumentu elektronicznego, złożenie deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
    W praktyce pracodawca może informować pracownika o wysokości opłacanych składek nawet co miesiąc – oczywiście, jeśli tylko pracownik wyrazi taką wolę i złoży w tym przedmiocie właściwy wniosek swojemu pracodawcy. Jest to często spotykane rozwiązanie, aczkolwiek coroczne wystawianie PIT-11 również nie należy do rzadkości. Warto w tym miejscu podkreślić, że pracownik może żądać przekazania mu rocznej informacji o dochodach i pobranych w związku z tym zaliczkach podatkowych, a także odprowadzanych składkach, niezależnie od tego czy uzyskiwał comiesięczne zestawienie takich informacji.

    Graniczny termin na przekazywanie ubezpieczonym informacji o wysokości odprowadzanych składek to, jak było już wspomniane koniec lutego roku następującego po roku, w którym powstał obowiązek podatkowy. Stanowi o tym art. 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a (osoby fizyczne nie mające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania i podlegające obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych – imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru. W informacji tej wykazuje się również dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych.

    PIT-11 jest specjalnym formularzem, który otrzymują osoby zatrudnione nie tylko na podstawie umowy o pracę, ale także umowy zlecenia, czy umowy o dzieło. Zawiera on szczegółowe informacje o uzyskanym u danego płatnika dochodzie w trakcie roku podatkowego. Wykazane są przychody, koszty uzyskania tych przychodów, wartość opłaconych przez płatnika (pracodawcę) zaliczek na podatek dochodowy, a także wartości opłaconych składek ZUS: na ubezpieczenie społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne. Mogą także być wykazane inne kwoty w zależności od osiąganych dochodów, opłacanych składek.

    Czasami pracodawcy uchylają się od obowiązku przesłania pracownikowi (w szczególności byłemu pracownikowi) PIT-11. W takiej sytuacji, gdy bezskuteczna okaże się interwencja u samego pracodawcy, podatnik powinien udać się do właściwego urzędu skarbowego i zgłosić całą sprawę. Pamiętajmy, że czas odgrywa tu kluczową rolę, ponieważ termin na dokonanie rozliczenia podatkowego upływa 30 kwietnia i to niezależnie od tego czy PIT-11 w ogóle otrzymaliśmy. Oczywiście brak powyższego formularza jest bardzo problematyczny, ponieważ bez szczegółowych danych dotyczących wysokości odprowadzanych składek nie będziemy mogli prawidłowo się rozliczyć. Tym bardziej uzasadniona będzie wizyta w urzędzie skarbowym w sytuacji, gdy pracodawca nie chce wystawić nam PIT-11. Zgodnie z treścią art. 80 ust. 2 Kodeksu karnego skarbowego, Za niewydanie PIT-11 w ustawowym terminie pracodawcy grozi grzywna do 180 tzw. stawek dziennych. Grzywna w takim wypadku może wynieść zatem od ok. 53 zł aż do ok. 21 200 zł. Z drugiej jednak strony Urząd kontroli skarbowej może co prawda wymierzyć grzywnę – jednak nie może zmusić w inny sposób pracodawcy, aby ten faktycznie wydał pracownikowi PIT-11. W takiej sytuacji podatnik będzie musiał sam ustalić wszelkie dane potrzebne do wypełnienia swojego rocznego PIT-a.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE