Jesteś tutaj:
Prawo pracy
12.10.2012 - Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Kliknij, aby ocenić:
 
5/1

Opinia PKPP Lewiatan ws. wystąpienia premiera Donalda Tuska

Premier skoncentrował się przede wszystkim na gospodarce. To dobrze, bo tego właśnie wymaga sytuacja. Cieszymy się zwłaszcza, że w sytuacji nasilającego się kryzysu nie będą podejmowane decyzje, których konsekwencją może być wzrost kosztów pracy, a w efekcie większe bezrobocie.

Za najcenniejsze uznajemy wprowadzenie zmian dotyczących ruchomego czasu pracy i wydłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy, dzięki czemu skala zwolnień będzie mniejsza.

Bardzo ważna jest deklaracja, że żadna decyzja rządu nie może poprowadzić do zmniejszenia liczby miejsc pracy. W tym kontekście ważna jest decyzja dotyczącą nie obejmowania składkami na ubezpieczenia społeczne umów cywilnoprawnych. W okresie osłabienia gospodarczego taka decyzja miałaby zdecydowanie negatywne konsekwencje dla rynku pracy, ale także dla spożycia indywidualnego. Uzasadniona jest natomiast potrzeba rozmowy o tym, jak zbudować system, który objąłby w przyszłości składkami na ubezpieczenia społeczne wszystkie dochody z pracy na tych samych zasadach.
 


Z punktu widzenia Lewiatana polityka prorodzinna ma znaczenie nie tylko społeczne, ale i ekonomiczne. Dlatego akceptujemy zwiększanie ochrony i wydłużenie urlopu macierzyńskiego do jednego roku. Ważne jednak, by to rozwiązanie w efekcie nie obróciło się przeciwko samym zainteresowanym. Niezbędna jest zatem realizacja drugiej części zapowiedzi premiera, czyli szybki rozwój opieki nad dziećmi – więcej żłobków, przedszkoli, wprowadzenie ułatwień służących godzeniu obowiązków zawodowych i rodzinnych.Ważna jest zapowiedziana zmiana zasad finansowania instytucji rynku pracy i wynagradzanie ich w zależności od efektywności, czyli realnej aktywnej pomocy w znalezieniu pracy bezrobotnemu. Liczymy także na szerszą współpracę urzędów z sektorem prywatnym w zakresie doprowadzania do zatrudnienia trwale bezrobotnych.Dobra wiadomość to zapowiedź kontynuacji prac nad tzw. pakietami deregulacyjnymi, które mają usuwać bariery administracyjne dla przedsiębiorców. Konsekwentne oczyszczenie przepisów prawa gospodarczego z absurdów i obowiązków biurokratycznych dla przedsiębiorstw może w przyszłości przynieść wzrost PKB o nawet kilka punktów procentowych. Po wystąpieniu premiera liczymy na jak najszybsze efekty od dawna prowadzonych prac deregulacyjnych.Propozycja utworzenia wyspecjalizowanej jednostki zajmującej się sądownictwem gospodarczym ma szansę rozwiązać jeden z najbardziej bolesnych problemów polskiej gospodarki – przewlekłe procedury sądowe. Zgromadzenie w jednym miejscu ekspertów od prawa gospodarczego (zarówno sędziów i pełnomocników) daje szanse na szybsze procedowanie i profesjonalne wyroki. Wobec braku szczegółowych informacji dotyczących organizacji tego centrum można mieć jedynie nadzieje, że nie odbędzie się to kosztem jakości orzekania w innych ośrodkach w kraju, w których także występuje duże nagromadzenia spraw gospodarczych.
 


Z międzynarodowego punktu widzenia w „drugim expose” premiera istotna jest deklaracja, że głównym celem rządu jest utrzymanie wzrostu gospodarczego. Jasno pokazuje to polską perspektywę patrzenia na wspólny dla wielu krajów Unii dylemat wyboru pomiędzy tempem dostosowania fiskalnego (tzn. cięcia wydatków i/lub wzrost obciążeń podatkowych), a interesami wzrostu gospodarczego.

Autor/Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan1 2 DALEJ
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.