- Reklama -
środa, 1 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoAkademickie newsyUrlop tacierzyński, a ojcowski - czym się różnią?

    Urlop tacierzyński, a ojcowski – czym się różnią?

    Urlop tacierzyński
    Urlop tacierzyński
    to potoczna nazwa części przysługującego ojcu urlopu macierzyńskiego, który nie został wykorzystany przez matkę. Warto przypomnieć, że długość urlopu macierzyńskiego uzależniona jest od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. W 2012r. urlop ten wynosi odpowiednio od 20 do 37 tygodni. Po wykorzystaniu 14 tygodni matka dziecka ma prawo zrezygnować z pozostałej części urlopu i wówczas tę cześć może wykorzystać ojciec dziecka. Urlop tacierzyński jest więc ściśle związany z decyzją matki i w przypadku, gdy zechce ona wykorzystać przysługujący jej urlop w pełnym wymiarze, ojciec nie będzie miał do niego prawa. Ojciec ma również prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 6 tygodni, w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie lub 8 tygodni, gdy urodzeń tych w trakcie jednego porodu było więcej. Należy pamiętać, że termin urlopu tacierzyńskiego musi przypadać bezpośrednio po dacie rezygnacji z urlopu matki. Pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, pracownica musi złożyć pracodawcy najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego ojca, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu tacierzyńskiego.  Ponadto ojciec dziecka może wykorzystać część urlopu macierzyńskiego także wówczas, gdy matka nie może skorzystać z tego prawa z powodu wydarzeń osobistych. Taką sytuacją jest zgon matki dziecka. Tego rodzaju uprawnienie ojciec zyskuje również, gdy matka przebywała w szpitalu, a po porodzie wykorzystała 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. Opieka szpitalna musi się wiązać z niemożnością sprawowania osobistej opieki na dzieckiem. W takim  przypadku urlop macierzyński matki jest przerywany na czas, w którym korzysta z niego ojciec dziecka.
       
    Urlop ojcowski

    Z kolei urlop ojcowski to dodatkowe dni wolne, które ojciec dziecka może wykorzystać niezależnie od urlopu macierzyńskiego matki. Oznacza to, że jego udzielenie nie jest uzależnione od rezygnacji matki dziecka z części jej urlopu. Długość ojcowskiego wynosi 2 tygodnie. Należy jednak pamiętać, że ojciec może z niego skorzystać tylko do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.


    Urlop
    ten jest udzielany na pisemny wniosek ojca dziecka. Należy go złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed jego rozpoczęciem. Do wniosku trzeba dołączyć skrócony akt urodzenia dziecka oraz oświadczenie, że urlop na to dziecko nie był wykorzystany wcześniej. Co ważne pracodawca wniosek musi uwzględnić i nie może odmówić przyznania takiego urlopu. Urlop ojcowski jest przyznawany w całości i nie wolno dzielić go na części, zaś liczba przysługujących dni jest niezmienna bez względu na ilość oraz rodzaj urodzeń. W sposobie ochrony pracownika jest on tożsamy z urlopem macierzyńskim, co oznacza, że zatrudniony chroniony jest przed zwolnieniem zarówno w trakcie jak i po powrocie z urlopu ojcowskiego. Jest on również niezależny od urlopu wypoczynkowego.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE