- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaInneUprawnienia pracowników pracujących przy komputerze

    Uprawnienia pracowników pracujących przy komputerze

    Podstawowe pojęcia
    Przez monitor ekranowy należy rozumieć urządzenie do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskiwania obrazu. Stanowiskiem pracy jest przestrzeń pracy, wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy, obejmującym między innymi monitor ekranowy, klawiaturę lub inne urządzenia wejściowe, jednostkę centralną lub stację dyskietek, drukarkę, skaner, mysz, stół, krzesło, podnóżek. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do systemów komputerowych przeznaczonych głównie do użytku publicznego, systemów przenośnych nieprzeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy oraz maszyn do pisania z wyświetlaczem ekranowym. Jak wynika z powyższego regulacja ta dotyczy głównie stanowisk pracy wyposażonych w komputery stacjonarne ale nie laptopy. Pracownikiem wykonującym pracę na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy jest z kolei każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkująca monitor ekranowy w czasie pracy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Określony przez ustawodawcę wymóg wykonywania pracy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy odnosi się do normy 8-godzinnej. Pracującym przy monitorze ekranowym jest więc pracownik użytkujący go co najmniej 4 godziny na dobę.Stanowisko pracy
    Pracodawca jest obowiązany organizować stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe w taki sposób, aby spełniały one minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii wynikające z załącznika do wymienionego rozporządzenia. Ponadto musi on informować pracowników o zasadach ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracy na tych stanowiskach oraz o wszelkich środkach bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.


    Prawo do przerwy

    Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę i pracujący 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu jest uprawniony do 15-to minutowej przerwy, która jest wliczana do czasu pracy. Oprócz tego pracownikowi pracującemu przy monitorze ekranowym przysługuje 5-cio minutowa przerwa w pracy po każdej godzinie przepracowanej przy obsłudze monitora ekranowego. Przerwy te są wliczane do czasu pracy. Nie jest jednak możliwe wykorzystanie zsumowanego czasu przerw za jednym razem. Pracodawca, który nie chce aby jego pracownicy byli uprawnieni do dodatkowych przerw w pracy może zorganizować swoim pracownikom łączenie pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac, które nie obciążają narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała. Warunkiem takiego rozwiązania jest nieprzekraczanie godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Pięciominutowa przerwa przysługuje bez względu na to, przy jakim rodzaju monitora pracuje pracownik. Może on wykorzystać tę przerwę w dowolnie wybrany przez siebie sposób.


    Profilaktyka zdrowotna

    Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe podlegają także profilaktycznej opiece zdrowotnej. Pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom profilaktyczną opiekę zdrowotną, szczególnie z zakresu problemów ze wzrokiem oraz problemów dotyczących kręgosłupa. W przypadku, gdy lekarz zalecił pracownikowi noszenie okularów korygujących wzrok podczas pracy przy monitorze a pracownik może potwierdzić potrzebę noszenia okularów odpowiednimi badaniami, pracodawca jest zobowiązany zapewnić mu takie właśnie okulary. Pracodawca może sam zakupić takie okulary lub zwrócić pracownikowi koszty ich nabycia (ten ostatni sposób stosuje większość pracodawców). Ustawodawca nie wskazał do jakiej kwoty pracodawca powinien pokryć koszty zakupu okularów. Koszt ten obejmuje cenę szkieł, robocizny i oprawek, przy czym dotyczy to oprawek o podstawowym standardzie. Częstotliwość zakupu takich szkieł korygujących oraz kwoty ich dofinansowania określają przepisy wewnętrzne, obowiązujące u danego pracodawcy.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE