- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej

    Śmierć pracownika

    Wygaśnięcie stosunku pracy
    Z dniem śmierci pracownika wygasa stosunek pracy. Jako, że pracownik ma obowiązek osobiście świadczyć pracę, jego śmierć powoduje wygaśnięcie umowy o pracę z mocy samego prawa. W tej bowiem sytuacji umowa o pracę staje się bezprzedmiotowa. Stosunek pracy wygasa niezależnie od podstawy jego nawiązania, z końcem dnia, w którym pracownik zmarł. Wygaśnięcie stosunku pracy na skutek śmierci pracownika nie wymaga składania jakichkolwiek oświadczeń. Natomiast konieczne jest udokumentowanie jego śmierci. Takim dokumentem jest oczywiście akt zgonu. Przejście praw majątkowych
    Po śmierci pracownika prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Co do zasady, do renty rodzinnej uprawnieni są: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej, małżonek (wdowa i wdowiec) oraz rodzice. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku. Jeżeli więc zmarły pracownik był osobą samotną lub bardzo młodą świadczenia po nim powinni otrzymać jego spadkobiercy. Osoby te muszą jednak okazać pracodawcy prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. W takim przypadku świadczenia przysługują spadkobiercom w częściach, które zostały wskazane w postanowieniu o nabyciu spadku. Do praw majątkowych wynikających ze stosunku pracy zalicza się w szczególności niewypłacone należności przysługujące pracownikowi, takie jak wynagrodzenie (w tym za pracę w godzinach nadliczbowych), ekwiwalent za zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy, premie, nagrody (w tym nagrodę jubileuszową), dodatki wyrównawcze, odszkodowanie za przedmioty zniszczone lub uszkodzone w wyniku wypadku przy pracy.


    Wydanie świadectwa pracy

    Pracodawca musi również po śmierci pracownika wystawić świadectwo pracy. W takim przypadku sporządza on świadectwo pracy i włącza je do akt osobowych zmarłego pracownika. Dokument ten należy wydać na wniosek uprawnionej osoby. Z wnioskiem o wydanie przez pracodawcę świadectwa pracy, a w uzasadnionych przypadkach także o jego odpis, może wystąpić członek rodziny zmarłego pracownika oraz inna osoba będąca spadkobiercą tego pracownika.


    Odprawa pośmiertna

    Małżonkowi zmarłego oraz innym członkom rodziny spełniającym warunki do uzyskania renty rodzinnej przysługuje odprawa pośmiertna. Przysługuje ona od pracodawcy w sytuacji, gdy śmierć pracownika nastąpiła w czasie trwania stosunku pracy lub po jego rozwiązaniu, w czasie pobierania zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby. W razie zatrudnienia zmarłego u kilku pracodawców, odprawę powinien wypłacić każdy z nich. Pracodawca jest zwolniony z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej tylko wtedy gdy zawarł umowę ubezpieczenia pracownika na życie, na skutek czego w razie jego śmierci osoby uprawnione otrzymają odszkodowanie nie niższe niż odprawa Jeżeli odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca jest obowiązany wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami. Na wysokość odprawy ma wpływ staż pracy zmarłego w danym zakładzie pracy. Jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat, rodzinie należy się odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. W przypadku zatrudnienia dłuższego niż 10 lat świadczenie przysługuje w kwocie dwumiesięcznego wynagrodzenia. W sytuacji, gdy staż pracy zmarłego pracownika  wynosił co najmniej 15 lat wypłacane jest sześciomiesięczne wynagrodzenie. Jeżeli do odprawy uprawnionych jest więcej osób, pracodawca ma obowiązek wypłacić ją w pełnej wysokości, dzieląc odprawę na równe części pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny. W przypadku, gdy po zmarłym pracowniku pozostała tylko jedna osoba uprawniona pracodawca wypłaca połowę wyliczonej odprawy pośmiertnej.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE