- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUrlop szkoleniowy dla.. słuchaczy studiów podyplomowych

    Urlop szkoleniowy dla.. słuchaczy studiów podyplomowych

    Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy podnoszenie kwalifikacji zawodowych to zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

    Pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe ma prawo do:
    •    urlopu szkoleniowego,
    •   zwolnienia z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.

    Jednocześnie za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

    Urlop szkoleniowy przysługuje w wymiarze między innymi 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. W dniu 1 października 2011 r. weszło  w życie rozporządzenie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 września 2011 r. w sprawie tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów, warunków wydawania oraz niezbędnych elementów dyplomów ukończenia studiów i świadectw ukończenia studiów podyplomowych oraz wzoru suplementu do dyplomu (Dz.U. nr 196, poz. 1167). Przewiduje ono m.in., że słuchacze studiów podyplomowych nie składają już pracy dyplomowej i egzaminu dyplomowego, tylko pracę końcową i egzamin końcowy.

    W związku z tym powstały wątpliwości, czy urlop szkoleniowy przewidziany przepisami Kodeks pracy przysługuje na studiach podyplomowych. Do 30 września 2011 r. urlop szkoleniowy przysługiwał słuchaczom studiów podyplomowych, dla których warunkiem ukończenia studiów było złożenie egzaminów przewidzianych programem takich studiów oraz złożenie pracy dyplomowej lub egzaminu dyplomowego, jeżeli program tych studiów to przewidywał.

    Odnosząc się do wątpliwości związanych z urlopem szkoleniowym dla słuchaczy studiów podyplomowych związanych z wejściem w życie wskazanego wyżej rozporządzenia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wskazało, że przepis  6 rozporządzenia z 1 września 2011, wśród warunków wydania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych wymienia m.in. „złożenie pracy końcowej lub egzaminu końcowego, jeżeli przewiduje to program kształcenia studiów podyplomowych”. Zdaniem resortu pracy oznacza to, że pracownik kończący studia podyplomowe w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych, zgodnie z przepisami art. 103¹-103(5) Kodeksu pracy, nie ma prawa do urlopu szkoleniowego. Warunkiem skorzystania w ostatnim roku studiów z należnego z mocy prawa urlopu szkoleniowego, o którym mowa w przepisie art. 103² § 1 pkt 4 Kodeksu pracy, jest bowiem konieczność przygotowania pracy dyplomowej oraz przygotowania się i przystąpienia do egzaminu dyplomowego.

    W praktyce powyższe stanowisko oznacza, że pracownicy, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed 1 października 2011 r. mają prawo do urlopu szkoleniowego na dotychczasowych zasadach.  Z kolei pracownicy, którzy rozpoczęli studia podyplomowe po 1 października 2011 r. nie będą mieli prawa do urlopu szkoleniowego, z uwagi na fakt, że zgodnie z przepisami rozporządzenia będą składać nie pracę dyplomową, a pracę końcową i egzamin końcowy.

    Podstawa prawna:
    •    art. 103¹, art. 103² pkt 4 Kodeksu pracy
    •    § 6 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 września 2011 r. w sprawie tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów, warunków wydawania oraz niezbędnych elementów dyplomów ukończenia studiów i świadectw ukończenia studiów podyplomowych oraz wzoru suplementu do dyplomu (Dz.U. nr 196, poz. 1167)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE