- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej

    Dotacja celowa dla izb rolniczych

    W projekcie rozporządzenia przyjęto, że z dotacji celowej dofinansowanie do 95% kosztów będzie obejmowało składki członkowskie. Koszty ponoszone przez izby rolnicze, związki zawodowe rolników indywidualnych i społeczno – zawodowe organizacje rolników z tytułu obowiązku uiszczenia składek członkowskich w ponadnarodowych organizacjach rolników reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej stanowią największą część wszystkich kosztów ponoszonych przez organizacje związanych z uczestnictwem w tych organizacjach. Wysoki poziom składek członkowskich płaconych przez polskie organizacje wymaga wsparcia 􀄞środkami budżetowymi – pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem, uzgadnianiem i prezentowaniem stanowisk na forum ponadnarodowych organizacji rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej. Koszty związane z przygotowywaniem, uzgadnianiem i prezentowaniem stanowisk nadal znacznie przekraczają możliwości finansowe polskich organizacji rolniczych. Niezbędnym jest, zatem dofinansowanie tych kosztów ze środków budżetowych. Brak, bowiem uczestnictwa przedstawicieli polskich organizacji rolniczych w pracach ponadnarodowych organizacji powodowałby negatywne skutki dla polskich rolników – pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem biur obsługujących organizacje rolnicze w zakresie ich uczestnictwa w ponadnarodowych organizacjach rolniczych. Koszty te obejmują: koszty wynagrodzeń pracowników biur wraz z pochodnymi, koszty podróży służbowych, koszty zakupu materiałów biurowych oraz koszty zakupu usług, w tym energii, telekomunikacyjnych oraz najmu, w tym najmu pomieszczeń w Brukseli.

     W projekcie przyjęto również, że z dotacji celowej dofinansowanie do 90% kosztów będzie obejmowało promocję rolnictwa i produktów rolnych w instytucjach UE. Koszty przeznaczone na promocję rolnictwa i produktów rolnych będą obejmowały: organizację stoisk promocyjnych, druk materiałów promocyjnych, akcje promocyjne, koszty uczestnictwa w wystawach i targach. Ponadto dofinansowanie obejmować będzie również uczestnictwo w konferencjach i kongresach oraz ich organizację. Koszty udziału w konferencjach i kongresach będą obejmowały: koszty delegacji zagranicznych, i krajowych oraz koszty wpisowego umożliwiającego uczestnictwo w konferencji lub kongresie. Natomiast koszty organizacji konferencji i kongresów będą obejmowały: koszty wynajmu pomieszczeń i powierzchni kongresowych, pokrycie kosztów zaproszonych gości, koszty wynagrodzeń wykładowców, honoraria autorskie, koszty tłumaczeń, wydanie i druk materiałów konferencyjnych. Przewidziane powyżej opisane dofinansowanie jest nowością w stosunku do poprzedniego rozporządzenia.
     

    Zaprojektowane rozporządzenie zakłada również dofinansowanie do 50% kosztów związanych z wykonaniem zamówionych analiz lub ekspertyz. Koszty te obejmują koszty wynagrodzenia dla wykonawcy. Przy mającej obecnie miejsce dyskusji nad reformą wspólnej Polityki Rolnej przedstawianie przez organizacje rolnicze stanowisk dotyczących uregulować poszczególnych rynków rolnych i propozycji zmian wymaga posiłkowania się profesjonalnymi i niezależnymi analizami i ekspertyzami.

    Założono, że wnioski o udzielenie dotacji celowej będą składane w terminie do 31 stycznia. Ponadto określono elementy umowy o udzielenie dotacji celowej zawieranej pomiędzy ministrem, a Krajową Radą Izb Rolniczych, w tym: sposób postępowania podmiotu, który otrzymuje dotację, sposób rozliczania udzielonej dotacji oraz warunki i sposób sprawowania przez ministra kontroli w zakresie zgodności wykorzystania dotacji z warunkami umowy. Krajowa rada Izb Rolniczych została zobligowana przepisami projektu do bezzwłocznego przekazywania środków z dotacji celowej w terminie określonym w umowach, jednak nie dłuższym niż 14 dni. Przepisy projektu zawierają również określenie elementów, jakie powinna zawierać informacja z uczestnictwa organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach, którą KRIR jest zobowiązana corocznie – w terminie do 15 stycznia przedkładać ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa. Ponadto projekt zawiera przepis szczególny, który reguluje kwestię związana z ubieganiem się w 2008 roku przez KRIR o dotację celową na pokrycie kosztów związanych z uczestnictwem izb rolniczych, związków zawodowych indywidualnych oraz społeczno – zawodowych organizacji rolników w ponadnarodowych organizacjach rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji UE. Zaproponowano, aby w 2008 roku wniosek o udzielenie dotacji celowej był składany w terminie 30 dni od wejścia w życie rozporządzenia.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE