- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesŚrodki finansowe dla osób poszkodowanych w wyniku klęski żywiołowej

    Środki finansowe dla osób poszkodowanych w wyniku klęski żywiołowej

    W projekcie ustawy nawiązano do pojęcia klęski żywiołowej zawartej w ustawie o stanie klęski żywiołowej. Takie rozwiązanie pozwala na objęcie pomocą osób poszkodowanych w katastrofie naturalnej, awarii technicznej – w rozumieniu przyjętym w przedmiotowej ustawie, także wtedy, gdy katastrofa lub awaria są następstwem działań o charakterze terrorystycznym. Przyjęte rozwiązanie umożliwi udzielenie pomocy niezależnie od wprowadzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na jego części stanu klęski żywiołowej lub istnienia sytuacji kryzysowej w rozumieniu ustawy o zarządzani kryzysowym.

    W projekcie ustawy zaproponowano utworzenie Funduszu Pomocy Ofiarom Klęsk Żywiołowych, nad którym nadzór sprawowany będzie przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Dochodami Funduszu mają być dotacje z budżetu państwa, darowizny, spadki i zapisy, wpływy z organizowanych na rzecz Funduszu zbiórek publicznych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 marca 1933 r. o zbiórkach publicznych (Dz. U. Nr 22, poz. 162, z późn. zm.) oraz odsetki od środków finansowych Funduszu. W projekcie określono, że wolne środki Funduszu mogą być lokowane przez BGK wyłącznie w bonach skarbowych i obligacjach emitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski. Dodatkowo zadaniem ministra właściwego do spraw finansów publicznych jest określenie – w drodze rozporządzenia – szczegółowej formy gospodarki finansowej Funduszu, z uwzględnieniem obowiązujących w tym zakresie przepisów ustawy o finansach publicznych.
    Projekt zakłada, iż w sytuacji wystąpienia katastrofy naturalnej lub awarii technicznej może zostać udzielona pomoc osobom poszkodowanym lub członkom ich rodzin ze środków Funduszu Pomocy Ofiarom Klęsk Żywiołowych. Za członów rodziny uważać należy zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, małżonków zstępnych, osoby pozostające w stosunku przysposobienia oraz inne osoby pozostające z osobą poszkodowaną we wspólnym gospodarstwie domowym. O udzieleniu pomocy osobom poszkodowanym lub członkom ich rodzin decyduje Szef Kancelarii – po zasięgnięciu opinii Komitetu. Udzielanie pomocy osobom poszkodowanym lub członkom ich może być w formie bezzwrotnych świadczeń pieniężnych o charakterze jednorazowym bądź okresowym, świadczeń zdrowotnych oraz rehabilitacyjnych, pokrywania kosztów zakwaterowania albo pomocy rzeczowej – w szczególności: żywności, odzieży i leków. Należy podkreślić, iż świadczenie pieniężne obejmuje świadczenie dla osoby poszkodowanej lub członków jej rodziny na okres do 12 miesięcy, natomiast pomoc finansowa dla uczniów i studentów szkół wyższych przysługuje do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej niż do ukończenia 25 roku życia.
    Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nadaje Komitetowi regulamin, w którym określa organizację i szczegółowy zakres działania Komitetu. Natomiast obsługę administracyjną, organizacyjna i techniczną działalności Komitetu zapewnia Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Szef Kancelarii corocznie, jednak nie później niż do dnia 30 kwietnia, udostępnia w Biuletynie Informacji Publicznej informacje dotyczące wysokości dochodów Funduszu z wyszczególnieniem ich źródeł oraz sposobu wykorzystania środków.
    Zgodnie z przepisem końcowym ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2009 roku. Takie określenie daty wejścia w życie przedmiotowej ustawy wiąże się z określeniem zakresu środków będących w dyspozycji Funduszu w ustawie budżetowej.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE