- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFormularze sądoweFormy wychowania przedszkolnego

    Formy wychowania przedszkolnego

    Zespół wychowania przedszkolnego i punkt przedszkolny to dwie nowe formy, w jakich może być prowadzone wychowanie przedszkolne. W zespołach wychowania przedszkolnego zajęcia będą prowadzone w niektóre dni tygodnia, natomiast w punktach przedszkolnych zajęcia będą prowadzone przez cały rok – z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący. Zajęcia wychowania przedszkolnego w zespołach i punktach mogą być prowadzone w grupach liczących od 3 do 25 dzieci.

    Zadaniem organu prowadzącego zespół wychowania przedszkolnego lub punkt przedszkolny jest ustalenie organizacji, określając w szczególności m.in. nazwę zespołu lub punktu i miejsce jego prowadzenia oraz cele i zadania zespołu lub punktu oraz sposób ich realizacji, z uwzględnieniem wspomagania indywidualnego rozwoju dziecka oraz wspomagania rodziny w wychowaniu dziecka i przygotowaniu go do nauki w szkole, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Ponadto organ prowadzący musi ustalić dzienny wymiar godzin zajęć w zespole lub punkcie, w tym wymiar godzin zajęć przeznaczonych na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego lub wybranych części tej podstawy, a w przypadku zespołu również dni tygodnia, w których są prowadzone zajęcia, a także warunki przyjmowania dzieci na zajęcia w zespole lub punkcie przedszkolnym. W przypadku tych dwóch form wychowania przedszkolnego należy również ustalić prawa i obowiązki wychowanków zespołu lub punktu, w tym warunki pobytu dzieci w zespole lub punkcie zapewniające im bezpieczeństwo oraz przypadki, w których organ prowadzący może skreślić dziecko z listy wychowanków zespołu lub punktu. Z rozporządzenia wynika również, że organ prowadzący określa sposób sprawowania opieki nad dziećmi w czasie zajęć, warunki przyprowadzania dzieci na zajęcia i odbierania z nich przez rodziców (prawnych opiekunów) lub upoważnioną przez nich osobę zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo oraz warunki organizowania zajęć dodatkowych, wykraczających poza zakres podstawy programowej wychowania przedszkolnego i terminy przerw w pracy zespołu lub punktu. Do zadań organu prowadzącego należy również ustalenie zakres zadań nauczycieli prowadzących zajęcia w zespole lub punkcie, związanych z współdziałaniem z rodzicami (prawnymi opiekunami) w sprawach wychowania i nauczania dzieci, z uwzględnieniem prawa rodziców (prawnych opiekunów) do znajomości treści zawartych w programie wychowania przedszkolnego realizowanym w zespole lub punkcie oraz uzyskiwania informacji dotyczących dziecka, jego zachowania i rozwoju, zachowaniem właściwej jakości pracy wychowawczo-dydaktycznej, a także prowadzeniem obserwacji pedagogicznych mających na celu poznanie i zabezpieczenie potrzeb rozwojowych dzieci oraz dokumentowaniem tych obserwacji i współpracą ze specjalistami świadczącymi dzieciom pomoc psychologiczno-pedagogiczną lub opiekę zdrowotną.
    Zgodnie z rozporządzeniem minimalny dzienny wymiar godzin zajęć wychowania przedszkolnego prowadzonych w zespole wychowania przedszkolnego lub punkcie przedszkolnym – w czasie których jest realizowana podstawa programowa wychowania przedszkolnego lub wybrane części tej podstawy wynosi 3 godziny. Natomiast minimalny tygodniowy wymiar godzin zajęć wynosi 12 godzin. Zajęcia w ramach zespołu lub punktu mogą być prowadzone w lokalu zapewniającym bezpieczne i higieniczne warunki pobytu dzieci oraz wyposażenie w sprzęt i pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego lub wybranych części tej podstawy.
    W zajęciach prowadzonych w ramach zespołu lub punktu mogą uczestniczyć rodzice dzieci uczęszczających na zajęcia lub inni pełnoletni członkowie ich rodzin upoważnieni przez rodziców. Nauczyciel prowadzący zajęcia w zespole lub punkcie powinien realizować program wychowania przedszkolnego, stanowiący opis sposobu realizacji zadań ustalonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego lub wybranych częściach tej podstawy.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE