- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoProcedura uszlachetniania biernego

    Procedura uszlachetniania biernego

    Procedurę tę stosuję się również w przypadku odsyłania uszkodzonych towarów w celu ich naprawy lub wymiany na sprawne. Uszlachetnianie bierne, będące gospodarczą procedurą celną, pozwala na dokonanie czasowego wywozu towarów wspólnotowych poza obszar celny Wspólnoty w celu poddania ich procesom uszlachetniania oraz na dopuszczenie do obrotu we Wspólnocie produktów kompensacyjnych powstałych w wyniku tych procesów. Do procesów uszlachetniania zalicza się obróbkę towarów w tym montaż, składanie lub instalowanie ich w innych towarach, przetwarzanie towarów czy naprawę towarów, w tym ich odnawianie i porządkowanie. Kwestie dotyczące procedury uszlachetniania biernego regulują przepisy Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny oraz w Rozporządzenia Komisji (EWG) Nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny. W celu ułatwienia korzystania z procedury uszlachetniania biernego wprowadzone zostały następujące szczególne sposoby jej realizowania:

    – system standardowej wymiany,

    – uprzedni przywóz produktu zamiennego.

     

     

    System standardowej wymiany polega na przywozie produktu zamiennego w miejsce towaru wywiezionego do naprawy pod warunkiem, że produkt zamienny ma taką samą klasyfikację taryfową, taką samą jakość handlową i takie same parametry techniczne jak towar wywożony czasowo. 

    Jeżeli towar wywożony czasowo był używany przed wywozem produkt zamienny musi być również produktem używanym. Możliwe jest odstąpienie od tych warunków w sytuacji, gdy nowy produkt zamienny został wydany nieodpłatnie ze względu na zobowiązanie gwarancyjne lub w związku z istnieniem wady fabrycznej.

     

    Uprzedni przywóz produktu zamiennego polega na przywozie produktu zamiennego przed wywozem towarów przeznaczonych do naprawy poza obszarem celnym Wspólnoty. W tym przypadku towary, które były przeznaczone do wywozu w celu naprawy powinny zostać faktycznie wywiezione w terminie dwóch miesięcy, licząc od dnia przyjęcia przez organy celne zgłoszenia o dopuszczenie do obrotu produktu zamiennego

     

    W wyniku dopuszczenia do obrotu, produkty kompensacyjne mogą być całkowicie lub częściowo zwolnione z należności przywozowych. Całkowite zwolnienie z należności przywozowych jest udzielane jedynie w przypadku nieodpłatnej naprawy towaru, o ile udowodniono organowi celnemu, że naprawa została dokonana nieodpłatnie ze względu na gwarancyjne zobowiązania kontraktowe lub ustawowe, bądź istnienie wady fabrycznej. Przy wysyłce towaru należy dostarczyć kontrakt albo oświadczenie dostawcy, że zobowiązuje się on do bezpłatnej naprawy lub wymiany towaru na nowy.

     

    Częściowe zwolnienie z należności przywozowych ma zastosowanie w przypadku:

    • odpłatnej naprawy towaru – należności celne obliczane są wówczas w oparciu o wartość celną równą kwocie kosztów naprawy,
    • obróbki albo przetworzenia towaru – należności celne obliczane są poprzez odliczenie od kwoty należności przywozowych za produkty kompensacyjne kwoty należności przywozowych, które miałyby zastosowanie w tym samym dniu do towarów wywiezionych czasowo albo obliczane są w oparciu o wartość celną równą kwocie kosztów obróbki lub przetworzenia.

     

    Aby rozpocząć procedurę uszlachetniania biernego należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia do urzędu celnego właściwego dla wywozu towarów..

     

    Pozwolenie może być wydane w przypadku gdy:

    • wniosek o wydanie pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego składa osoba, mająca swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania we Wspólnocie, która zleca dokonanie procesu uszlachetniania – możliwa jest również sytuacja, gdy z wnioskiem o wydanie pozwolenia występuje osoba, która nie zleca procesów uszlachetniania ale pod warunkiem, że towary wywożone mają wspólnotowe pochodzenie, a ich uszlachetnianie poza Wspólnotą ma przede wszystkim na celu wspomaganie sprzedaży towarów producentów wspólnotowych,
    • wniosek dotyczy towarów wspólnotowych  – wniosek może dotyczyć towarów niewspólnotowych jeżeli są one objęte procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń i są wywożone w celu przeprowadzenia uzupełniających procesów uszlachetniania poza obszarem celnym Wspólnoty,
    • możliwe będzie ustalenie, że produkty kompensacyjne powstały w wyniku użycia produktów wywiezionych czasowo,
    • spełnione są warunki ekonomiczne, tzn. udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego nie spowoduje poważnego naruszenia istotnych interesów wspólnotowych przetwórców albo dokonanie przetworzenia we Wspólnocie jest nieopłacalne ekonomicznie lub nie jest wykonalne z powodów technicznych czy też zobowiązań kontraktowych.

    Do wniosku powinien zostać dołączony opis procesu uszlachetniania a sam wniosek powinien zawierać następujące dane:

    – wskazanie sytemu uszlachetniania biernego stosowanego w tej procedurze,

    – rodzaj towarów, które mają zostać wywiezione,

    produkty kompensacyjne,

    – współczynnik produktywności,

    – normy zużycia,

    – rodzaj procesu uszlachetniania,

    – miejsce dokonywania uszlachetniania biernego,

    – proponowany termin stosowania tej procedury.

     

    Towar wywożony powinien mieć oznaczenia pomagające organowi celnemu zweryfikować czy powrócił ten sam towar, który został wysłany. Najlepiej jeśli towar posiada numer seryjny oraz symbol. W razie braku takich oznaczeń można zastosować naklejki z opisem. Zabezpieczeniem identyfikacji towarów może być również ich opis, fotografie, ilustracje, opisy techniczne, wyniki analiz, umowa oraz inna korespondencja z kontrahentem jednoznacznie wskazująca, że produkty kompensacyjne mają zostać wytworzone z towarów czasowo wywożonych.

     

    Pozwolenie nie zostanie udzielone w stosunku do towarów:

    • które nie mogą zostać objęte procedurą uszlachetniania biernego z powodu wywozu wiążącego się ze zwrotem lub umorzeniem należności celnych przywozowych,
    • które przed ich wywozem zostały dopuszczone do obrotu z całkowitym zwolnieniem z należności celnych przywozowych ze względu na ich przeznaczenie,
    • których wywóz wiąże się z udzieleniem zwrotów wywozowych lub innych ulg finansowych stosowanych w ramach wspólnej polityki rolnej.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE