- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUłatwienia w e-komunikacji z urzędami

    Ułatwienia w e-komunikacji z urzędami

    Nowelizacja ustawy wprowadziła obowiązek korzystania przez podmioty publiczne z elektronicznej skrzynki podawczej (ESP). Dzięki temu elektroniczna wymiana dokumentów z urzędami zostanie zrównana z tradycyjna – formą papierową. Chodzi o korespondencję przekazywaną drogą elektroniczną podpisaną profilem zaufanym albo podpisem kwalifikowanym, a nie zwykły e-mail. Doręczenie pism za pośrednictwem Internetu ma inicjować obywatel poprzez złożenie podania w formie dokumentu elektronicznego przez elektroniczną skrzynkę podawczą, wystąpienie do danej instytucji o takie doręczenie lub wyrażenie zgody na tę formę korespondencji i wskazanie adresu elektronicznego.

    Ponadto, w Platformie Usług Administracji Publicznej utworzona zostanie baza adresów elektronicznych skrzynek podawczy, które są wykorzystywane przez podmioty publiczne. Na mocy nowych przepisów, urzędy mają przekazywać ministrowi administracji i cyfryzacji wzory dokumentów elektronicznych, które mają zostać umieszczone w centralnym repozytorium, a także opisy usług realizowanych przy ich wykorzystaniu do zamieszczenia w Platformie Usług Administracji Publicznej. Urzędy będą także udostępniać formularze elektroniczne. Co więcej, nowe regulacje wprowadzają możliwość oferowania usług na Platformie Usług Administracji Publicznej przez podmioty inne niż publiczne oraz rozszerzają sieć punktów potwierdzania profilu zaufanego ePUAP np. będzie nim mógł być bank krajowy bądź operator pocztowy.

    Nowelizacja ustawy przewiduje także istotne udogodnienia dla stron postępowań administracyjnych, mianowicie będą one miały dostęp do akt swoich spraw przez Internet. Co za tym idzie, nowe przepisy dopuszczają również zgodę na stałe komunikowanie się z daną osobą – w ramach postępowania administracyjnego, drogą elektroniczną w określonej kategorii spraw. Dopuszczono również formę dokumentu elektronicznego m.in. przy udzielaniu pełnomocnictwa procesowego, składaniu zeznań lub wyjaśnień, sporządzaniu przez urzędnika adnotacji, wezwaniu na rozprawę. Ważne jest także to, że dokumenty będą mogły być doręczane drogą elektroniczną również osobom mieszkającym za granicą lub firmom mającym siedzibę poza Polską, w przypadku gdy nie ustanowiły mieszkającego w kraju pełnomocnika.

    Ponadto, nowe przepisy wprowadzają tzw. fikcję e-doręczeń dokumentów. Polega to na tym, że w przypadku nieodebrania pisma w formie dokumentu elektronicznego w terminie 14 dni od dnia pierwszego zawiadomienia dokument będzie uważało się za doręczony. Zgodnie z nowymi przepisami podmioty publiczne, służby specjalne, Kancelaria Sejmu, Kancelaria Senatu, Kancelaria Prezydenta RP, Narodowy Bank Polski, agencje wykonawcze (np. Agencja Mienia Wojskowego czy Narodowe Centrum Nauki) oraz inne podmioty uprawnione do wykonywania praw majątkowych do programów komputerowych opracowanych przez pracowników w ramach wykonywania obowiązków służbowych mogą umożliwić sobie wzajemnie nieodpłatne korzystanie z tych programów.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE