- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJak odwołać się od decyzji ZUS w sprawie odmowy przyznania renty?

    Jak odwołać się od decyzji ZUS w sprawie odmowy przyznania renty?

    Miesiąc na odwołanie
    Odwołanie powinno być skierowane do właściwego sądu okręgowego pracy i ubezpieczeń społecznych a złożone w oddziale ZUS, który wydał decyzję lub do protokołu sporządzonego przez ZUS. Odwołanie należy złożyć w terminie 1 miesiąca od doręczenia odpisu decyzji.
    Zasadą jest, że odwołanie wnosi się do Sądu za pośrednictwem ZUS. Organ może sam zmienić lub uchylić decyzję. A w sytuacji, gdy uznaje ją nadal za słuszną, sam przekazuje sprawę do Sądu. Możesz wnieść odwołanie do protokołu w Sądzie właściwym do rozpoznania sprawy albo właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania, ale prawdopodobnie wydłuży to postępowanie, gdyż Sąd może przekazać odwołanie do odpowiedniej placówki ZUS celem ustosunkowania się do sprawy.

    Sąd odrzuci odwołanie wniesione po terminie, chyba że przekroczenie terminu nie było nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego się. Jeśli organ rentowy nie wydał decyzji w ciągu 2 miesięcy od daty złożenia wniosku, wniesienie odwołania możliwe jest w każdym czasie po upływie tych dwóch miesięcy.

    Co powinno zawierać odwołanie?
    Odwołanie od decyzji ZUS to pismo procesowe, musi więc spełniać określone wymogi. Powinno zawierać następujące elementy:
     oznaczenie sądu, wydział, adres sądu,
     imię i nazwisko oraz adres zamieszkania osoby ubezpieczonej, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
     oznaczenie rodzaju pisma,
     oznaczenie zaskarżonej decyzji (numer decyzji nadany przez ZUS),
     określenie i uzasadnienie zarzutów i wniosków,
     dowody na poparcie przytoczonych okoliczności,
     żądania dotyczące sposobu rozwiązania sprawy,
     własnoręczny podpis ubezpieczonego, jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.

    Warto pamiętać, że postępowanie toczy się na zasadach zwykłego procesu w sądzie. Jako zainteresowany zobowiązany jesteś dostarczyć dowody potwierdzające Twoje racje w przeciwnym razie możesz przegrać.
    Postępowanie sądowe jest wolne od opłat, z wyjątkiem sytuacji, gdy w procesie ZUS reprezentowany jest przez profesjonalnego pełnomocnika. Gdy przegrasz proces, a ZUS zwrócił się o zwrot kosztów zastępstwa procesowego, wówczas będziesz zobowiązany je zapłacić.

    Pamiętaj o sprzeciwie!
    Procedura odwoławcza od decyzji lekarza orzecznika ma charakter dwustopniowy. Najpierw musisz złożyć odwołanie do komisji lekarskiej ZUS-u, a potem dopiero do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. To ważne, gdyż niezłożenie sprzeciwu wpływa na możliwość odwołania do Sądu.

    Jeśli przyznanie renty uzależnione jest od stwierdzenia niezdolności do pracy, a podstawę do wydania decyzji stanowi orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, sąd odrzuci odwołanie, jeżeli osoba zainteresowana nie wniosła sprzeciwu od tego orzeczenia do komisji lekarskiej ZUS, a odwołanie to jest oparte wyłącznie na zarzutach dotyczących tego orzeczenia.
    Sąd weźmie pod uwagę jedynie odwołanie, w którym podnosisz zarzut nierozpatrzenia sprzeciwu wniesionego po terminie, gdy jego wniesienie po terminie nastąpiło z przyczyn od Ciebie niezależnych. Wówczas Sąd uchyli decyzję, przekaże sprawę do ponownego rozpoznania organowi rentowemu i umorzy postępowanie. W takim wypadku ZUS skieruje sprzeciw do rozpatrzenia przez komisję lekarską.

    Podstawa prawna:
    1) Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).
    2) Ustawa z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).
    3) Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227).

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE